Пішаковий штурм
Пішако́вий штурм — атака за допомогою пішаків. Його застосовують переважно для руйнування позиції ворожого короля та створення матових загроз.
Фактори ефективності
Результат пішакового штурму значною мірою залежить від низки супутніх факторів:
- Розташування фігур.
- наявність напіввідкритих ліній. Їх використовують для атаки важких фігур на слабкості та фігури супротивника.
- ступінь просунутості власних пішаків. Чим далі просунуті пішаки, тим гострішою є позиція.
- міцність центру. Володіння центром та його закритість сприяють проведенню штурму.
- розташування пішаків суперника на атакованій ділянці. Висунуті пішаки біля рокірованого короля слугують природними мішенями для атаки. Важче здійснити пішаковий штурм, якщо пішаки опонента знаходяться на початкових позиціях. У цьому випадку штурм часто супроводжується позиційною жертвою пішаків.
- здатність суперника до контргри. Чим більше у суперника можливостей для цього, тим ризикованішим є здійснення пішакового штурму.
Застосування
При різнобічних рокіровках
При різнобічних рокіровках частіше виникає можливість проведення обопільних пішакових штурмів, ніж при односторонніх. Причина полягає в тому, що, якщо при односторонніх рокіровках, наступ пішаків послаблює позицію власного короля, то при різнобічних цього не відбувається.
Вирішальним фактором стає час: той, хто шляхом просуванням своїх пішаків першим зможе створити погрози, опиниться у вигідній позиції, оскільки інший гравець буде змушений припинити свій наступ та почати оборонятись.
На ферзевому фланзі
Зазвичай, пішаковий штурм проводять на королівському фланзі як один з етапів стратегічного плану атаки на короля. Однак не менш ефективно цей прийом може застосовуватися і на ферзевому фланзі. Яскравим прикладом є атака пішакової меншості.
У дебюті
Ідею пішакового штурму покладено в основу низки дебютних систем, наприклад системи Земіша у староіндійському захисті.
Приклад
Типовий пішаковий штурм відбувся в партії Мілан Відмар — Зігберт Тарраш[1].
В позиції на діаграмі білі мають всі підстави для початку пішакової атаки: висунутий вперед пішак h6 послаблює пішакове прикриття чорного короля, слон на f6 затиснений, відсутня контргра чорних у центрі.
- 18. g4 Kpf8
- 19. h4 Kg8
- 20. g5 hg
- 21. hg Ce7
- 22. Ke5
пішаковий штурм виявився вдалим: становище короля чорних помітно погіршилось, чорного коня відкинуто на g8, де він не має жодного ходу, центр білих посилився конем на е5, через відкриту вертикаль h може відбутися вторгнення важких фігур.
Примітки
- Відмар — Тарраш, Нюрнберг 1906 (англ.)
Література
- Романовский П.А. Миттельшпиль: План // Глава пятая. — Москва: Физкультура и спорт, 1960. — С. 166 — 202
- Шахматы : энциклопедический словарь / гл. ред. А. Е. Карпов. — М.: Советская энциклопедия, 1990. — С. 301. — 624 с. — 100 000 экз. — ISBN 5-85270-005-3.
Посилання
- Приклади пішакового штурму (рос.)