Ранг корабля

Ранг корабля — вид корабля по класифікації військових кораблів залежно від його тактико-технічних елементів[1], призначення, бойової потужності, чисельності екіпажу та складності управління кораблем[2].

Корабель 1 рангу.

Історія

У Військово-Морському Флоті Росії (як і раніше у Військово-Морському Флоті СРСР) існує встановлений поділ кораблів на чотири рангу. У залежності від приналежності корабля до того чи іншого рангу визначається старшинство їх командирів, правове становище їх екіпажів (в першу чергу командирів) і норми їх матеріального забезпечення[3].

Вищим рангом є перший, до нього відносяться в основному великі надводні кораблі (авіаносці, ракетні і протичовнові крейсера, раніше також лінійні кораблі, легкі і важкі крейсера) і атомні підводні човни. Кораблі 1 рангу мають старшинство над кораблями і судами ВМФ інших рангів у питаннях постачання, комплектування і в церемоніальних процедурах[3]. Як правило, вимагають командира у званні капітана 1-го рангу.

До другого рангу кораблів ВМФ Росії відносять великі і середні дизельні підводні човни, великі ракетні і протичовнові кораблі, ескадрені міноносці, сторожові кораблі дальньої морської зони, великі десантні кораблі[3] (але є окремі винятки — так, ескадрені міноносці проекту 956 відносять до 1-го рангу кораблів). Як правило, вимагають командира в званні капітана 2-го рангу.

До третього рангу кораблів відносять малі ракетні кораблі, малі протичовнові кораблі, сторожові кораблі ближньої морської зони, середні десантні кораблі, морські тральщики[3]. Як правило, вимагають командира в званні капітана 3-го рангу.

До четвертого рангу кораблів відносять малі десантні кораблі і катери, ракетні, артилерійські, протичовнові і торпедні катери, рейдові та базові тральщики[3]. Як правило ними командують командири у званні від лейтенанта до капітан-лейтенанта.

На відміну від кораблів 3-го і 4-го рангів кораблі 1-го і 2-го рангу, при стоянці на якорі, бочці або швартовах одночасно з Військово-Морським Прапором Росії піднімають гюйс[3].

Російський імператорський флот

В Російському імператорському флоті спадщину від вітрильної епохи, російські крейсери, залежно від водотоннажності, поділялися на еволюційні ранги: «фрегатский» і «корветский». Причому, крейсера «фрегатского» рангу, були виключно кораблями I рангу, а крейсери «корветского» рангу, залежно від водотоннажності, поділялися на кораблі I і II рангу.[4]

Перша класифікація кораблів для російського флоту була розроблена наприкінці 1891 року і оголошена наказом по морському відомству 1 лютого 1892 року. Ця класифікація підвела підсумок розвитку класу крейсерів і одночасно відобразила нові тенденції в будуванні крейсерів. Зокрема, офіційно встановила клас «крейсер» з підкласами: «крейсер 1-го рангу» (водотоннажність понад 4000 тонн) і «крейсер 2-го рангу» (водотоннажність до 4000 тонн) а так само підклас «мінний крейсер» (більший порівняно з міноносцем — носій мінно-торпедного озброєння). Аж до аналізу підсумків російсько-японської війни 1904÷1905 рр., у російському флоті крейсери 1-го рангу неофіційно поділялися за системою їх бронезахисту і ступеня захищеності, на категорії: «бронепалубні» і «броненосні». Зокрема, крейсер 1-го рангу «Богатир» був за системою бронезахисту бронепалубним, з урахуванням високого ступеня захищеності систем артилерійського озброєння, неофіційно був віднесений до категорії «броненосний крейсер».

До 1907 року, російські кораблі класу «крейсер» поділялися на підкласи: крейсери I рангу (водотоннажністю понад 4000 тонн) і II рангу (усі інші) без відмінності за типом бронювання (з поясом по ватерлінії) або тільки бронепалубні[5].

Військово-Морський Флот СРСР

За сталою традицією, бойові кораблі, крім їх класифікації за бойовим призначенням, поділялися на розряди — ранги старшинства. Кожному класу, підкласу, типу кораблів залежно від їх водотоннажності, швидкості ходу, дальності плавання, складу озброєння та інших тактико-технічних характеристик, присвоювався ранг старшинства від першого (найстарший розряд) до четвертого. Ранги кораблів визначали старшинство їх командирів, правові положення офіцерського складу і служили певним «мірилом» при плануванні та встановленні норм матеріально-технічного постачання. Зокрема: ракетні підводні човни, ракетні крейсери і протичовнові крейсери були кораблями 1-го рангу; середні підводні човни, великі ракетні кораблі і великі протичовнові кораблі, були кораблями 2-го рангу; малі підводні човни, малі ракетні кораблі, сторожові кораблі, були кораблями 3-го рангу; бойові катери з ракетним, торпедним та іншим озброєнням, були кораблями 4-го рангу[6].

Див. також

  • Ранг у вітрильному військово-морському флоті

Примітки

  1. Военно-морской словарь, 1990, с. 363—364.
  2. Советская военная энциклопедия : [в 8 т.] / председ. Гл. ред. комиссии А. А. Гречко [т. 1, 8], Н. В. Огарков [т. 2—7]. — М. : Военное изд-во М-ва обороны СССР, 1976—1980.
  3. Советская военная энциклопедия : [в 8 т.] / председ. Гл. ред. комиссии А. А. Гречко [т. 1, 8], Н. В. Огарков [т. 2—7]. — М. : Военное изд-во М-ва обороны СССР, 1976—1980.
  4. Мельников Р. М. Крейсер Очаков. Ленинград. Судостроение. 1986 г. стр.18
  5. Мельников Р. М. Крейсер Очаков. Ленинград. Судостроение. 1986 г. стр.9
  6. Суворов Н. С., Иванов В. П., Фёдоров В. П. Современные боевые корабли. Москва. ДОСААФ. 1978 г. стр.32

Література

  • Ранг корабля // Военно-морской словарь / Чернавин В. Н. — М. : Воениздат, 1990. — С. 363—364. — ISBN 5-203-00174-X.
  • Советская военная энциклопедия : [в 8 т.] / председ. Гл. ред. комиссии А. А. Гречко [т. 1, 8], Н. В. Огарков [т. 2—7]. — М. : Военное изд-во М-ва обороны СССР, 1976—1980.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.