Раухтопаз

Раухтопаз (рос. раухтопаз; англ. rauhtopaz; нім. Rauchtopas m, Rauch-Kristall m) мінерал, димчастий або димчасто-коричневий, димчасто-жовтий кварц. Ювелірно-виробний камінь.

Раухтопаз
Хімічна формула SiO₂[1]
Ідентифікація
Твердість 7[1]
Колір риси білий
Густина 2,585 ± 0,06 г/см³
 Раухтопаз у Вікісховищі
Раухтопаз

Синоніми: раухкварц.

Етимологія

Слово «раухтопаз» (іноді пишуть «раух-топаз») походить з німецької мови (нім. Rauchtopaz — «димчастий топаз»), є торговим і не зовсім бажаним терміном, так як слово «раух» часто опускається для зручності і залишається лише «топаз», а до топазу цей мінерал не має ніякого відношення. За вартістю, рідкістю, труднощам обробки і іншим властивостям топаз непорівнянний з кварцом, і термін стає засобом обману. Але до сих пір термін «раухтопаз» залишається надзвичайно популярним серед ювелірів. Ще зустрічається така назва як «раухкварц» — застаріле, хоча по суті і більш правильне, ніж «раухтопаз».

Іноді димчастий кварц називають димчастим гірським кришталем, що не цілком правильно, так як назва гірський кришталь відноситься до безбарвних і прозорих кристалів кварцу.

Див. також

Примітки

Література

  • Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. Д. : Донбас, 2007. — Т. 2 : Л  Р. — 670 с. — ISBN 57740-0828-2.
  • Лазаренко Є. К., Винар О. М. Раухтопаз // Мінералогічний словник. К. : Наукова думка, 1975. — 774 с.
  • Раухтопаз // Мінералого-петрографічний словник / Укл. : Білецький В. С., Суярко В. Г., Іщенко Л. В. Х. : НТУ «ХПІ», 2018. — Т. 1. Мінералогічний словник. — 444 с. — ISBN 978-617-7565-14-6.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.