Рафаель Франко

Рафае́ль Фра́нко (ісп. Rafael de la Cruz Franco Ojeda 22 жовтня 1896, Асунсьйон, Парагвай 16 вересня 1973, Асунсьйон, Парагвай) — парагвайський політик, президент Парагваю. Один із засновників Революційної лютневої партії. Прийшов до влади внаслідок військового перевороту. У 1956 був звинувачений у спробі повалити генерала Альфредо Стресснера і висланий з країни. Повернувся в Парагвай в 1957 і до своєї смерті в 1973 був лідером Лютневої партії.

Рафаель Франко
ісп. Rafael de la Cruz Franco Ojeda
Рафаель Франко
Президент Парагваю
17 лютого 1936  13 серпня 1937
Попередник Еусебіо Аяла
Наступник Фелікс Пайва
Народився 22 жовтня 1896(1896-10-22)
Асунсьйон, Парагвай
Помер 16 вересня 1973(1973-09-16) (76 років)
Асунсьйон, Парагвай
Відомий як політик
Громадянство  Парагвай
Національність парагваєць
Політична партія Лютнева революційна партія
Батько Федеріко Франко
Мати Марселіна Охеда
У шлюбі з Дейдамія Солалінде
Діти Анібаль, Сезар, Карлос, Рафаель, Франсіско Солано, Мігель Анхель
Професія політик, військовик
Звання полковник

Ранні роки і освіта

Франко народився в Асунсьйоні 22 жовтня 1896[1], в будинку на перетині вулиць Чилі і Аедо. Він був сином Федеріко Франко і Марселіни Охеда. Його батько був професором математики в аграрній школі. Після закінчення початкової школи Рафаель вступив до військового училища в 1915.

Військова кар'єра

Перше призначення Франко у званні лейтенанта було в гарнізон Енкарнасьйону, під командування полковника Педро Мендоси.

9 травня 1921 Франко був призначений піхотним лейтенантом, а 13 серпня того ж року — командиром гарматної обслуги зі штаб-квартирою в Асунсьйоні.

Незабаром Франко став командиром піхотного полку № 5 під командуванням генерала Едувігіса Діаса в Баія-Негра.

13 серпня 1924 Франку присвоєно звання капітана, а 10 лютого 1926 призначено командиром роти курсантів військового училища. У листопаді 1926 Франко став командиром стрілецького полку № 2.

Військова кар'єра Франко пішла вгору в умовах Чакської війни, де він здобув свої найважливіші перемоги.

У серпні 1928 року Франко був призначений командиром авіаційного училища. Пізніше зазнав травми ноги внаслідок нещасного випадку, впавши з коня під час виїздки у військовому училищі. У Чакській війні він командував дивізією Третього корпусу, а потім став директором військового училища Парагваю[2]. В кінці війни Франко брав участь у Параді Перемоги як командир Другого корпусу, і натовп на вулицях столиці зустрічав його і його солдат одностайним схваленням. У 1933 Франко був підвищений до полковника. За його ініціативи були побудовані форти Маріскаль Лопес і Фалькон.

Політична кар'єра

Президентство

Рафаель Франко став символом післявоєнного врегулювання. Він став засновником і лідером соціал-демократичної Революційної лютневої партії[2]. Популярний серед націоналістів і в армії, Рафаель Франко активно критикував президента Еусебіо Аялу в повоєнний час. Коли Аяла був висланий з ініціативи Франко в Аргентину, прихильники Франко скинули уряд Аяли[3], і полковник Франко повернувся в Парагвай як тимчасовий президент.

Соціальна політика

Уряд Франко провів низку реформ праці: встановив 8-годинний робочий день[3], зробив неділю обов'язковим вихідним днем, ввів обов'язкові оплачувані відпустки і обмежив робочий тиждень до 48 годин[2]. Заробітну плату належало виплачувати грошима, а не ваучерами, визнали право працівників на страйк, а також права жінок-працівниць. Уряд провів першу аграрну реформу в Парагваї (5 травня 1936), розподіливши більш як 200 000 га землі серед 10 000 селянських родин і ввівши річний мораторій на орендну плату.

Деякі заходи були спрямовані на розширення участі держави в економіці.

24 лютого 1936 уряд створив Центральний банк Республіки Парагвай, який узяв на себе роль фондової біржі, а також став єдиним каналом для зовнішньої торгівлі[2]. Рафаель Франко запропонував, щоб держава брала участь у будь-який розвідці нафти. Його уряд також встановив фіксовану ціну на певні ключові товари, такі як бавовна. Крім того, держава реорганізувала торговий флот.

Уряд Франко забезпечив прийом перших японських поселенців у Парагваї, а також сприяв поверненню парагвайських військовополонених з Болівії[1].

Архітектурні пам'ятки, колоніальне мистецтво і артефакти оголосили частиною національної спадщини.

Військова політика

Рафаель Франко зробив реструктуризацію і модернізацію збройних сил Парагваю і продав зношену і застарілу зброю. Його уряд прагнув придбати 60 італійських літаків, щоб країна була готова до будь-яких загроз з боку сусідів (в тому числі Болівії). Замовлення на ці літаки згодом відкликав ліберальний уряд. В результаті лише невелика кількість літаків поповнила парагвайські ВПС. Крім того, уряд надав пенсії ветеранам.

Зміни в національній символіці

Франко утверджував ідеали революції і націоналізму. Уряд заморозив будівництво Собору Богоматері і створив Пантеон Героїв як національне кладовище. Уряд реабілітував диктатора XIX століття Франсіско Солано Лопеса, скасувавши укази, що оголошували його поза законом, і визнав його національним героєм[1]. Останки Лопеса були витягнуті з безіменної могили в Серро-Кора і перепоховані в Пантеоні[3].

1 березня (День Героїв) було оголошене державним святом.

Реорганізація державних установ

Уряд Франко скасував Конституцію 1870[1] і розпустив парламент, скликавши Національні установчі збори для розробки нової Конституції.

Франко створив два нових міністерства — охорони здоров'я та сільського господарства[2]. Він також курував створення декількох нових установ і органів, в тому числі Національної асоціації корінних народів, Національного департаменту праці, Федерації профспілок, Національної спілки жінок, Комісії праці, Комітету цивільної мобілізації, Національної асоціації колишніх комбатантів і Національного революційного союзу.

Рафаель Франко створив два політичних утворення для підтримки ініціатив уряду — Незалежну національну лігу і Революційний національний союз, а права Ліберальна партія пішла в підпілля[1].

Політика в галузі освіти

Уряд Франко скасував іспити для національних шкіл. Він також заснував школу стоматології, факультети економіки і сільськогосподарських наук і школу мистецтв і ремесел, а також відкрив сотні шкіл і коледжів.

Склад уряду

  • Міністр закордонних справ: д-р Хуан Стефанич
  • Міністр внутрішніх справ: д-р Гомес Фрейре Естевес
  • Військовий і морський міністр: Хуан Стефанич і полковник Арістідес Рівас Ортельядо
  • Міністр фінансів: д-р Луїс Фрейре Естевес
  • Міністр юстиції, культури і народної освіти: Ансельмо Ховер Перальта
  • Міністр сільського господарства: д-р Бернардіно Кабальєро
  • Міністр охорони здоров'я: д-р Педро Дуарте Ортельядо[1]

Повалення і вигнання

У відповідь на зняття Рафаелем Франко парагвайських військ з передових позицій у Чако праві влаштували переворот 13 серпня 1937, внаслідок якого скинули Франко і запропонували президентство лідеру Ліберальної партії Феліксу Пайве. Франко втік до Уругваю.

У 1946 повернувся на батьківщину за амністією, знову втік до Уругваю за звинуваченням у змові[2][3]. З Уругваю Франко підтримав повстання 1947 проти президента Ігініо Моріньїго, але заперечував причетність до змови 1956 проти Альфредо Стресснера.

Останні роки

Повернувшись у Парагвай, Франко працював, щоб добути кошти на існування. Одночасно працював брокером нерухомості, перебуваючи й далі в помірній опозиції до уряду Альфредо Стресснера через Лютневу революційну партію, легалізовану в 1964[4].

Здоров'я Франко стало погіршуватися в кінці 1970-х років. В останні роки свого життя він жив у маленькій кімнаті на вулиці Еррера. Звідти іноді йшов у кафе, де зустрічався з давніми друзями й товаришами. У вересні 1973 Франко потрапив до лікарні Американо у важкому стані. Тут його відвідав полковник Артуро Брей, з яким він ворогував протягом 30 років.

Полковник Рафаель Франко помер 16 вересня 1973. Один з найбільших вінків поклав на його могилу Артуро Брей. Напис на вінку свідчив: «Великому патріоту».

Примітки

  1. Rafael De la Cruz Franco Ojeda (ісп.). ABC Color. 4 вересня 2005.
  2. Biografías y Vidas (2004-14). Biografía de Rafael Franco (ісп.).
  3. U.S. Library of Congress. The Chaco War and the February Revolution.
  4. Dieter Nohlen (2005), Elections in the Americas: A data handbook, Volume II, p416. ISBN 978-0-19-928358-3
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.