Рахівник
Рахівник — молодший бухгалтер або помічник бухгалтера, що виконує первинні, допоміжні функції бухгалтерського обліку. Тепер термін хоч і не є архаїзмом, проте як назва професії майже не вживається.
Відмінність від бухгалтера
Прийнято вважати, що терміни рахівник і бухгалтер позначають одну й ту ж професію і є синонімічними парами за типом льотчик/пілот або літак/аероплан, де перше слово чисто російського походження, а друге запозичене з іноземних мов, у даному випадку (нім. Buchhalter від buch — книга, halter — тримач) за часів реформ Петра Великого. Однак, всупереч поширеній думку, ці терміни не є синонімами.
Якщо проводити аналогії з медициною, то бухгалтер — це доктор, а рахівник — це фельдшер. Пересічні рахівники співвідносилися з бухгалтерами приблизно так само, як рядові кухаря співвідносяться з шеф-кухарем, або рядові палатні медсестри зі старшою медичною сестрою. Тобто виконувані функції практично одні і ті ж, однак бухгалтер, на відміну від рядового рахівника, володіє більш високою кваліфікацією.
Походження слова
Термін «рахівник» в російську мову ввів Федір Венедиктович Єзерський[1], винахідник «руської потрійної бухгалтерії» і видавець «Журналу Суспільства рахівників», який наполягав на використанні в бухгалтерському справі російських слів замість запозиченої термінології. Так, наприклад, Єзерський пропонував наступні заміни: «бухгалтерія» — «рахівництво», «актив» — «кошти», «пасив» — «погашення», «кредит» — «витрата», «сальдо» — «залишок» і так далі.
Слово прижилося, однак стало позначати не бухгалтера взагалі, а співробітника, що виконує допоміжні бухгалтерські функції.
Функції рахівника
Згідно зі «Словником бухгалтерських термінів»[2] у рахівника в порівнянні з бухгалтером коло професійних функцій. Його функції обмежуються в основному реєстрацією операцій в журналі і внесенням проводок у бухгалтерський регістр.
Згідно з «Великому бухгалтерському словнику»[3] рахівник це працівник бухгалтерії, в посадові обов'язки якого входить виконання під безпосереднім керівництвом бухгалтера роботи із заповнення облікових регістрів і таблиць на підставі даних первинних документів (вимог на матеріали, нарядом на відрядні роботи та ін). Рахівник здійснює також реєстрацію бухгалтерських проводок і рознесення їх за рахунками, проводить нескладні розрахунки за окремими ділянками бухгалтерського обліку, приймає і контролює правильність оформлення первинних документів, готує їх до рахункової обробки, а також для складання встановленої бухгалтерської звітності. Бере участь у здійсненні заходів, спрямованих на зміцнення господарського розрахунку.
Рахівники в колгоспах
Якщо колгосп був великим, то правління приймало на роботу не рахівника, а повноцінного бухгалтера.
У списку кваліфікацій профшкіл бухгалтерів колгоспного обліку зазначені такі професії через кому: інструктор-бухгалтер, бухгалтер колгоспу, рахівник колгоспу.
Посилання
- Рахівник і бухгалтер: хто є хто? // Журнал «Бюджетний облік» № 2 від 20.02.2007
- Бібліотека з агрономії. Рахівництво // Стаття з Сільськогосподарської енциклопедії. Т. 4, Державне видавництво сільськогосподарської літератури, М. 1955, с. 670
Див. також
Примітки
- И. В. Заховаева Счетовод и бухгалтер: кто есть кто? // Журнал «Бюджетный учёт» № 2 от 20.02.2007
- Словарь бухгалтерских терминов / Джоэл Дж. Сигел, Джей К. Шим.-М., 2001
- Большой бухгалтерский словарь Счетовод