Ревмокардит
Ревмокардит (лат. rheumocarditis) — клінічний прояв ревматичної гарячки, який дозволяє визначити тяжкість основного захворювання і тактику ведення пацієнта. Ревмокардит може бути єдиною ізольованою ознакою ревматизму або ж входити в клінічний симптомокомплекс, одночасно з іншими проявами основної патології.
Ревмокардит – це пошкодження серцевих клапанів та серцевого м'яза внаслідок запалення та рубцювання, викликаного ревматичною лихоманкою. Причиною ревматичної лихоманки є аномальною відповіддю організму на стрептококову інфекцію. Захворювання спочатку зазвичай, проявляється як ангіна чи тонзиліт у дітей. Ревматичний напад вражає, насамперед, дітей у країнах, що розвиваються, особливо в умовах дуже поширених злиднів. У всьому світі з ревмокардитом пов'язано майже 2% від усіх випадків смерті від серцево-судинних захворювань.[1]
Причини
Головним пусковим механізмом у розвитку класичної форми ревмокардиту, як прояву ревматизму, є гостра стрептококова інфекція, локалізована в слизовій оболонці верхніх дихальних шляхів, про що свідчать висновки численних рандомізованих досліджень. Так, у 80 % обстежуваних пацієнтів з ревмокардитом, виявляються високі титри антистрептококових антитіл різних серотипів.
Симптоми і ознаки
Розвиток клінічного симптомокомплексу і інтенсивність тих чи інших проявів ревмокардиту залежать від локалізації запального процесу і його поширеності. Найбільшою активністю симптомів відрізняється гострий ревмокардит, при якому відбувається первинне ураження ендокарда і швидка динаміка наростання клінічних проявів, які можуть носити специфічний і загальносоматичний характер.
- Симптомами ревмокардиту є: брак дихання, втома, нерегулярне серцебиття, біль у грудях та непритомність.
- Симптоми ревматичної атаки охоплюють: підвищену температуру, біль та опухання суглобів, нудоту, шлункові спазми та блювання.
Лікування
При виборі тактики ведення і методу лікування пацієнта з ревмокардитом слід враховувати ступінь активності запального процесу, тяжкість ураження серцевого стінки і ступінь порушення кардіогемодинаміки. Всі випадки первинного ревмокардиту підлягають стаціонарному лікуванню в кардіоревматологічному відділенні, після чого пацієнтові рекомендується пройти курс реабілітаційної терапії в санаторії кардіологічного профілю та проходити плановий огляд у лікаря-кардіолога в амбулаторних умовах.[2]
- Cardiovascular diseases (CVDs). www.who.int (англ.). Процитовано 13 грудня 2021.
- Cardiovascular diseases (CVDs). www.who.int (англ.). Процитовано 13 грудня 2021.