Режим холостого ходу (електротехніка)

Режи́м холосто́го хо́ду — робота електротехнічного пристрою у ненавантаженому стані тобто, коли вихідне навантаження дорівнює нулю. Це загальне поняття, в електротехніці і такий термін означає стан будь-якого пристрою, при якому відсутнє навантаження на виході (опір електричного навантаження є нескінченно великим, через відсутність підключення навантаження до даного пристрою, відсутній крутний момент на вихідному валу електродвигуна тощо).

Часто замість терміну «режим холостого ходу» використовується скорочення: режим ХХ чи просто ХХ.

Види

В електротехніці розглядаються:

  • режим холостого ходу електродвигуна — такий режим роботи електродвигуна з обертанням без навантаження під напругою живлення з номінальним значенням;
  • режим холостого ходу кола або генератора — такий режим роботи кола (наприклад, трансформатора) чи генератора у ненавантаженому стані, коли вихідний струм дорівнює нулю[1];
  • режим холостого ходу електрообладнання (електротехнічного виробу) — такий режим його роботи, під час якого електрична потужність споживається лише самим електрообладнанням (електротехнічним виробом).

Режим холостого ходу трансформатора

Режимом холостого ходу трансформатора називають режим роботи при живленні однієї із обмоток трансформатора від джерела живлення із змінною напругою і при розімкнутих колах інших обмоток. Такий режим може бути у реального трансформатора, коли він підключений до мережі, а навантаження, що живиться від його вторинної обмотки, не включене. По первинній обмотці трансформатора проходить струм I0, в той же час у вторинній обмотці струму немає, так як коло її розімкнуте. Струм I0, проходячи по первинній обмотці, створює в магнітопроводі синусоїдально змінний потік Ф0, який через магнітні втрати відстає по фазі від струму на кут втрат δ.

Очевидно, що змінний магнітний потік Ф0 перетинає обидві обмотки трансформатора. В кожній з них виникає ерс: в первинній обмотці ЕРС самоіндукції Е1, у вторинній обмотці — ЕРС взаємоіндукції Е2. Діюче значення цих ЕРС залежить від числа витків в обмотках, магнітного потоку Ф0, і частоти його зміни f.

Величини ЕРС визначають за формулами: Е1 = 4,44 f ω1 Ф0 макс 10−8 В, Е2 = 4,44 f ω2 Ф2 макс 10−8 В, де ω1 и ω2 — числа витків в обмотках;

f — частота, Гц;

Ф0 макс — максимальне значення магнітного потоку, Вб.

Розділивши Е1 на Е2, отримаємо

Е1 / Е2 = ω1 / ω2.

Це співвідношення характеризує одну з головних властивостей трансформатора: ЕРС в обмотках трансформатора пропорційна кількості витків.

Відношення числа витків ω1 / ω2 = k називають коефіцієнтом трансформації. Таким чином, якщо ми хочемо підвищити отриману від генератора напругу в 10, 100 або 1000 разів, то необхідно так підібрати обмотки трансформатора, щоб число витків ω2 вторинної обмотки було більше числа витків ω1 первинної обмотки відповідно в 10, 100 або 1000 разів. Тоді вторинна обмотка є обмоткою вищої напруги (ВН), а первинна — обмоткою нижчої напруги (НН). Навпаки, якщо необхідно знизити напругу в лінії, первинну напругу підводять до обмотки ВН, а до обмотки НН підключають споживачі електричної енергії.

Тобто, будь-який трансформатор може працювати як підвищувальний і як понижувальний. Все залежить від того, до якої із його обмоток буде підведена напруга для перетворення. Обмотка трансформатора, до якої підводиться енергія змінного струму, називається первинною (незалежно від того, чи буде ця обмотка вищої чи нижчої напруги). Обмотка трансформатора, від якої відводиться енергія перетвореного змінного струму, називається вторинною.

Ми розглянули дію тільки робочого, або основного, магнітного потоку Ф0. Однак в трансформаторі крім робочого існує ще магнітний потік розсіювання ФР1. Цей магнітний потік утворюється силовими лініями, які відгалужуються від основного потоку в сердечнику і замикаються по повітрі навколо витків обмотки ω1. Оскільки потік розсіювання замикається по повітрю, то його величина пропорційна струму, в нашому випадку — струму холостого ходу І0. Відповідно, потік розсіювання ФР1 є, як і струм І0, змінним і, перетинаючи витки первинної обмотки, створює в ній ЕРС самоіндукції ЕР1.

В первинній обмотці трансформатора створюються дві ЕРС самоіндукції: одна Е1 — робочим магнітним потоком Ф0, друга ЕР1 — магнітним потоком розсіювання. Ми знаємо, що ЕРС самоіндукції завжди направлена проти прикладеної напруги і її дії на струм в колі рівносильно додатковому опору, який називають індуктивним і позначають х.

Для підтримання незмінним струму холостого ходу, напруга U1 повинна витрачатись не лише на подолання активного опору r1 обмотки, але і на створення ЕРС самоіндукції. Іншими словами, напруга U1 складається з декількох частин: перша частина рівна ЕРС самоіндукції Е1 від потоку Ф0, друга — ЕРС самоіндукції ЕР1 від потоку розсіювання ФР1, третя — активному падінню напруги І0Р1.

Використання

Розгляд режиму холостого ходу застосовується при аналізі електричних кіл (наприклад, визначення внутрішнього опору, коефіцієнта корисної дії, коефіцієнта трансформації, а також, втрат в осердях).

Див. також

Примітки

  1. ДСТУ 2815-94 Електричні й магнітні кола та пристрої. Терміни та визначення.

Джерела

  • Електричні машини: підручник / М. В. Загірняк, Б. І. Невзлін. — 2-е вид., перероб. і доп. — К. : Знання, 2009. — 399 с. — ISBN 978-966-346-644-6
  • Будіщев М. С. Електротехніка, електроніка та мікропроцесорна техніка [Текст]: Підручник / М. С. Будіщев. — Львів: Афіша, 2001. — 424 с. — ISBN 966-7760-33-2
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.