Рейсмус

Ре́йсмус або ре́йсмас (від нім. Reißmaß) — інструмент для проведення на заготовці ліній розмітки, що паралельні до обраної базової лінії чи поверхні, або перенесення розмірів з креслеників на заготовку.

Рейсмуси: звичайний з рисувалкою і металевий циліндричної форми

Рейсмуси у слюсарній справі

У слюсарній справі рейсмус служить для прокреслювання рисок, перенесення розмірів з масштабної лінійки на заготовку, вимірювання лінійних розмірів. Рейсмус має вигляд стійки із затискачем, у якому закріплена рисувалка. Прискорення розмічання і підвищення його точності забезпечуються застосуванням штангенрейсмаса.

Рейсмуси у деревообробці

У столярній справі використовуються рейсмуси у вигляді колодки, виготовленої з деревини твердих порід, в отворах із затискачами якої розташовані один або два паралельних бруски (рейки), часто з нанесеною міліметровою шкалою. Бруски мають на одному з кінців рисувалки (загострений металевий стрижень або олівець) для прокреслювання паралельних до заданої крайки розмічальних рисок. Рейсмус з двома рейками використовується, наприклад, для розмічання шипів і гнізд для них у деревообробці.

Для одночасного прокреслювання великої кількості ліній або у випадку, коли нема необхідності у зміні розмірів, замість рейсмуса може використовуватись скоба. Скоба — це дерев'яний брусок з виступом, у який забито необхідну кількість цвяхів на заданих відстанях.

Фотогалерея

Див. також

Джерела

  • Григорьев М. А. Справочник молодого столяра и плотника:Учебн. пособие для профтехучилищ. — 2-е изд. — М. : Лесная промышленность, 1984. — 239 с.
  • Тимків Б. М. Технології. Деревообробка (профільний рівень): підруч. для учнів 10 класу загальноосвітніх навч. закладів / Б. М. Тимків, Ю. О. Туранов, В. В. Понятишин. — Львів: Світ, 2010. — 288 с. — ISBN 978-966-60-3643-1
  • Барышев И. В. Столярные работы. Технология обработки древесины [Текст]: учеб. пособие для проф.-тех. образования / И. В. Барышев. — Мн. : Вышэйшая шк., 2009. — 254 с. : ил. — (ПрофТех). — 251 с. — ISBN 978-985-06-1797-2

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.