Рекреація

Рекреація, активний відпочинок (лат. recreatio — відновлення) — це система заходів, пов'язана з використанням вільного часу людей для їх оздоровчої, культурно-ознайомчої і спортивної діяльності на спеціалізованих територіях, які розміщені поза їх постійним помешканням.

Рекреація охоплює всі види відпочинку. Відновлення здоров'я і працездатності шляхом відпочинку на лоні природи, або під час туристичної поїздки з відвіданням національних парків, архітектурних пам'яток, музеїв.

Походження терміну

Слово «рекреація» має латинське походження «recreatio»;

 • «creatio» — створення, вироблення;
 • «re» — вказує на повторення дії.

Отже, «рекреація» це «відтворення» знову того що вже було (і для уточнення «чого вже нема цілком, чи в більшості»). У латинській мові слово «Creator» означає «Творець», у розумінні «Того, хто створив природу і здібності (н.п. до мистецтва) людини». Отож, коли мова йдеться про рекреацію, правильніше значення цього терміну є «відтворювати» наприклад природний стан забрудненої річки, або екосистему з тваринами у ній, чи розвалений парк архітектури збудованим вже не Творцем а працьовитою людиною, чи емоційні та інтелектуальні сили людини. Рекреаційним заняттям вважають активний відпочинок, гру на природі, чи улюблене заняття.

В понятті «рекреація у спеціально відведених ділянках» і понятті «рекреація для відтворення природного середовища, культури (н.п. способом реставрації архітектурних споруд)». Рекреація як «відпочинок у кінці тижня» і рекреація як "оздоровлення з відбудови навколишнього середовища (культурно важливих місцевостей, монументів, структур).

Основні напрямки

В поняття рекреація включають:

 • розширене відтворення фізичних, інтелектуальних та емоційних сил та етикету способом очищення, відновлення та будування природного середовища (річки, парку, лісу, ландшафтного феномену, заповідника)
 • розширене відтворення фізичних, інтелектуальних та емоційних сил та етикету способом збереження місцевостей з культурно важливим значенням (пам'ятки архітектури, археологічної ділянки)
 • будь-яка гра, розвага, яка використовується для відновлення фізичних та розумових сил
 • найбільший сегмент індустрії дозвілля, що швидко розвивається, зв'язаний з участю населення в активному відпочинку на відкритому повітрі, проводиться переважно на вік-енд (у вихідні та святкові дні)
 • перебудова організму і людських популяцій, що забезпечують можливість активної діяльності за різних умов характеру і змін навколишнього середовища
 • цивілізований відпочинок, що забезпечується різними видами профілактики захворювань в стаціонарних умовах екскурсійно-туристичними заходами, в процесі занять фізичними вправами.

Розрізняють:

 • Короткотермінову рекреацію (з поверненням на ночівлю в постійне місце проживання)
 • Тривалу

Див. також

Примітки

  Джерела

  Література

  • Оздоровчо-рекреаційні технології : навч. посіб. / [авт. кол.: Л.Я. Чеховська, О.М. Жданова, І.Б. Грибовська та ін.]. – Львів : ЛДУФК, 2019. – 220 с. – ISBN 617-7336-46-3
  • Оздоровчо-рекреаційні технології та якість життя людини : монографія / Ю. О. Павлова. – Львів : ЛДУФК, 2016. – 356 с. – ISBN 617-7336-04-3

  Посилання

  This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.