Ресурси і запаси срібла

Ресурси і запаси срібла (рос. ресурсы и запасы серебра, англ. silver resources and reserves; нім. Ressourcen f pl und Vorräte m pl an Silber

Загальна характеристика

За оцінками «Аэрогеологии» (РФ), виявлені ресурси срібла в надрах 65 країн світу оцінюються в 1400 тис. т. Майже 3/4 цієї кількості пов'язано з комплексними срібловмісними родовищами кольорових і благородних металів, і лише бл. 25 % припадає на власне срібні родовища. Загальні запаси срібла у світі на 2000 р. становили бл. 900 тис.т, у тому числі підтверджені — 598 тис. т. Гірничим бюро і Геологічною службою США світова база запасів срібла оцінюється в 420 тис. т, запаси — в 280 тис. т.

Світова мінерально-сировинна база сріблодобувної промисловості характеризується високою мірою концентрації. До числа основних країн, що мають в своєму розпорядженні підтверджені запаси срібла понад 15 тис.т, належать Польща, США, Канада, Мексика, Австралія, Казахстан, Таджикистан, Перу, Болівія, Чилі, Японія. У надрах цих країн зосереджено 69 % підтверджених запасів світу (без Росії). Росія за запасами срібла входить в п'ятірку провідних країн. Загальні запаси срібла в Україні невеликі — 600 т, підтверджені — 160 т.

Основні запаси срібла укладені в родовищах шести геолого-промислових типів. До першого належать родовища срібних руд (власне срібні родовища), що містять 30 % світових підтверджених запасів срібла. П'ять інших типів об'єднують комплексні срібловмісні родовища (в дужках — частка в підтверджених запасах срібла): колчеданно-поліметалічні (39 %), міднопорфірові (19 %), золото-срібні (5 %), скарново-поліметалічні (4 %), стратиформні поліметалічні в карбонатних і теригенних породах (3 %).

По країнах

У Польщі 67 % підтверджених запасів срібла зосереджено в рудах мідних родовищ Любін (15,4 тис. т), Рудна (15 тис. т), Полковіце-Серошовіце (13,7 тис.т) Легніце-Глогувського рудного району. Руди характеризуються високою якістю. Середній вміст срібла в них коливаються від 34 до 73 г/т. Із цих родовищ в Польщі добувається до 98 % срібла. Інші запаси пов'язані з свинцево-цинковими рудами з низькими вмістами срібла.

У США до 45 % загальних запасів і бл. 65 % річного видобутку срібла припадає на гідротермальні родовища срібних і золото-срібних руд. У родовищах срібних руд Кер, Галена в рудному вузлі Кер-д'Ален, Саншайн, Рочестер, Сілвер-Валлі підтверджені запаси срібла коливаються від 1000 до 2500 т при вмісті його в рудах 400—800 г/т. В родовищах золото-срібних руд Мак-Коу-Ков, Раунд-Маунтін, Кінросс-Деламар, Дентон-Рохайд підтверджені запаси срібла становлять 300—1400 т при його вмісті 40–400 г/т. В родовищах міднопорфірового типу Місьон, Бінгхем, Моренсі та ін. зосереджено до 28 % загальних запасів і добувається 22 % срібла країни. Ці родовища характеризуються великими підтвердженими запасами срібла (2,5–7 тис. т) при вмісті його в рудах, що вимірюється першими десятками грамів на тонну. Меншу роль у мінерально-сировинній базі срібла США відіграють поліметалічні свинцево-цинкові родовища Ред-Дог, Грінс-Крик, Монтана-Таннельс. Підтверджені запаси срібла в рудах цих родовищ становлять 1,5–10 тис. т при вмісті срібла 60–600 г/т. Забезпеченість країни загальними запасами срібла при сучасному рівні видобутку — 13 років.

У Канаді до 65 % підтверджених запасів срібла знаходиться в колчеданно-поліметалічних родовищах Брансуік-12, Кідд-Крик, Ескей-Крик, Салліван, Волверін і ряді інших, що забезпечують понад 60 % річного видобутку. Підтверджені запаси срібла в цих родовищах коливаються від 400 до 5500 т, як правило, перевищуючи 1 тис.т; середній вміст срібла в рудах становить 50–2500 г/т. В родовищах золота зосереджено до 30 % підтверджених запасів срібла, і з них добувається до 35 % цього металу. Запаси срібла в цих родовищах коливаються від 20 до 500 т, вміст срібла становить перші десятки грам на тонну. Забезпеченість країни загальними запасами — 47 років.

У Мексиці понад 50 % срібла добувається з поліметалічних родовищ Ла-Сієнега, Ла-Негра, Тісапа та ін., що містять до 35 % загальних запасів. Загальні запаси срібла в цих родовищах коливаються від 300 до 1000 т при вмісті його в рудах 120—300 г/т. Родовища срібних руд Пачука, Лас-Торрес, Фреснільо, Реаль-де-Анхелес, в яких зосереджено 60 % загальних запасів, дають до 44 % видобутку срібла в країні. Запаси срібла цих родовищ становлять 1,5–8 тис.т, вміст його в рудах — 300—600 г/т. За існуючого рівня видобутку забезпеченість країни загальними запасами становить 23 роки.

У Австралії основним джерелом срібла є великі колчеданно-поліметалічні родовища Маунт-Айза, Брокен-Гілл, Мак Артур-Рівер, Джорж Фішер, Кеннінгтон, Сенчері і ряд дрібніших. У них міститься до 81 % загальних запасів цього металу, а сумарний видобуток досягає 89 % річного видобутку Австралії. Родовища характеризуються великими (1,5–6 тис. т) запасами срібла, при вмісті його в рудах 50–300 г/т. Забезпеченість країни запасами срібла при сучасному рівні видобутку становить 26 років.

У Казахстані 39,5 % підтверджених запасів срібла зосереджено в поліметалічних родовищах Жайрем, Бестюбе, 23,9 % — в родовищах мідистих пісковиків Джезказгану, 5,6 % — в міднопорфірових родовищах і 2,5 % — в родовищах золота. Експлуатується одне власне срібне родовище Павловське, в рудах якого вміст срібла становить 700 г/т.

У Таджикистані основні запаси срібла зосереджені в родовищах Канімансур (руди срібла), Алтин-Топкан (срібно-мідно-свинцеві руди), Токузбулакське (срібно-свинцеві руди), Канімансурське (срібно-бісмут-свинцеві руди), Тулусай, Алмадон. Родовище Канімансур містить бл. 90 % розвіданих запасів срібла країни.

У Перу 39 % загальних запасів срібла знаходиться в колчеданно-поліметалічних родовищах Антаміну (підтверджені запаси срібла — 4810 т), Серро-де-Паско (3300 т), Мічікілай (2720 т), Колкіхірка (1670 т), Сан-Григоріо (1220 т), а 36 % — в родовищах срібних руд Пієріна (1740 т), Учакчакуа (990 т), Оркопампа (165 т) і ін. Поліметалічні родовища забезпечують до 61 %, а родовища срібних руд — до 29 % річного видобутку срібла в країні. Забезпеченість Перу загальними запасами металу становить 21 рік.

У Болівії до 92 % срібла добувається з руд свинцево-цинкових і олово-срібних родовищ, інше — з родовищ золота. Найбільше олово-срібне родовище в країні Серро-Рико-де-Потосі із загальними запасами срібла 24,7 тис.т, найбільші срібно-свинцево-цинкові родовища Сан-Кристобаль (загальні запаси срібла 16,1 тис.т) і Болівар (6,2 тис.т). При існуючому рівні видобутку країна забезпечена запасами на 125 років.

У Чилі до 99 % срібла добувається з родовищ золота і міді приблизно в рівних кількостях. До числа великих золото-срібних родовищ належать: Ла-Койпа з підтвердженими запасами срібла 4450 т, Паскуа (6600 т), Чимбейрос (1430 т). Забезпеченість країни загальними запасами срібла — 20 років.

У Росії основні запаси срібла (73 %) зосереджені в комплексних рудах родовищ кольорових металів і золота. Власне срібні родовища укладають 27 % запасів. Серед комплексних родовищ найбільшою кількістю срібла (23,2 % всіх його запасів) відрізняються мідноколчеданні (Гайське, Узельське, Подольське на Уралі), в рудах яких вміст срібла коливаються від 4–5 до 10–30 г/т. В свинцево-цинкових родовищах Горевське, Озерне, Холоднинське у Східно-Сибірському економічному районі, Миколаївське, Смирновське та ін., у Примор'ї укладено 15,8 % запасів срібла з середнім вмістом його в рудах 43 г/т. По 9,0-9,5 % запасів укладено в родовищах поліметалічних руд Новоширокинське, Покровське, Воздвиженське в Читинській області, Рубцовське, Корбаліхинське в Алтайському краї і ін., сульфідних мідно-нікелевих родовищах Октябрське, Талнахське і родовищах мідистих пісковиків Удоканське. Вміст срібла в цій групі родовищ коливається від 4,5 до 20 г/т. До власне срібних належать16 родовищ, в рудах яких середній вміст срібла перевищує 400 г/т. Основні запаси срібних руд (бл. 98 %) знаходяться в Охотсько-Чукотському і Східно-Сіхоте-Алінському вулканічних поясах.

В Україні виділяють три срібні провінції: Карпато-Добруджинсько-Кримську, Українського щита, Дніпровсько-Донецьку. Промислові концентрації срібла виявлені в Закарпатській западині (Мужіївське, Квасівське, Берегівське, Бийганське родовища) та Донецькій складчастій споруді (Бобриківське та Журавське родовища на Нагольному кряжі).

Див. також

Література

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.