Реїміро

Реїміро пектораль, полінезійський нагрудник, широко поширений на острові Пасхи. Має форму півмісяця, яка може бути інтерпретована як полінезійське каное. Реїміро могло бути частиною захисної амуніції воїна і вождя[1]. Ймовірно, походить від бойового спорядження, який захищав верхню частину грудей і плечі. Зображення реїміро використовується на прапорі острова Пасхи[2][3].

Нагрудник реїміро, знайдений 1882 році

Опис

Реїміро виготовляється в основному з дерева тороміро, яке зустрічається виключно на острові Пасхи. Іноді зустрічаються реїміро зроблені з китової кістки та інших матеріалів.

Велика частина реїміро має форму півмісяця. Є різні думки з приводу того, що символізує форма реїміро. Згідно однієї гіпотези форма нагрудника інтерпретована як полінезійське каное. За іншою, нагрудник уособлює собою місяць[4].

Найбільш поширеною конструкцією реїміро є дошка з півмісяцем симетричної форми, з тонко вирізаного і полірованого дерева. Уздовж увігнутої вершини проходить тонкий, поглиблений канал, сенс якого невідомий.

Кінці більшості реїміро прикрашені зображенням людської голови. Голови нахилені всередину, у напрямку лицем до лиця. У деяких реїміро замість людських облич є мушлі або курячі голови.

Існуючі екземпляри майже завжди мають два отвори ввігнутої форми в середині. Через них просмикувалися мотузки, в декількох випадках вони були зроблені з людського волосся.

Тільки два реїміро з тих, які знаходяться в Британському музеї в Лондоні, прикрашені розписом ронгоронго. Один примірник має тільки два символи між двома отворами для мотузки, інший — стрічку з 46 елементами вздовж опуклої основи.

Також існують реїміро у вигляді тіл тварин, які не мають симетричної форми. У музеї єпископа Береніса П. в Гонолулу представлений зразок реїміро у вигляді вигнутого курячого тіла, а в колекції Геттінгенського університету, в формі зігнутої риби. Ці зразки також мають характерне поглиблення у формі півмісяця спереду і отвори для підвісної мотузки. Розміри реїміро різні, проте стандартна форма становить від 24 до 92 см в довжину, від 7 до 35 см у висоту і товщиною близько 3 см[4][5].

Галерея

В інших частинах Океанії

Нагрудник реїміро на Соломонових Островах

Реїміро острова Пасхи унікальні у своєму декорі та художній досконалості, але зразки реїміро зустрічаються і в інших районах південної частини Тихого океану. Вожді племен на Маркізьких островах носили візерунчастий, проте менш ретельно оформленим дерев'яним орнаментом нагрудники. Аналогічні нагрудники були виявлені в Новій Гвінеї, Соломонових островах, Самоа, Гаваях, Островах Товариства та у новозеландських маорі[6]. Тур Хейєрдал також вказує на схожість з нагрудниками індіанців у Південній Америці (Тіауанако)[7].

Примітки

  1. Kapitänleutnant Geiseler: Die Oster-Insel - Eine Stätte prähistorischer Kultur in der Südsee, Берлін 1883 с. 35.
  2. Easter Island Flags (англ.). www.worldatlas.com. Процитовано 7 жовтня 2018.
  3. de-isla-de-pascua/ Bandera de isla de pascua. www.viajesoceania.com. Процитовано 7 жовтня 2018.
  4. Rei-Miro - Ritualobjekt für Fruchtbarkeit und gute Ernten?. www.osterinsel.de. Процитовано 7 жовтня 2018.
  5. https://www.metmuseum.org/art/collection/search/313716. www.metmuseum.org. Процитовано 7 жовтня 2018.
  6. Anthony JP Meyer: Ozeanische Kunst, Köln 1995 року, Objekte auf den Seiten с. 66, 244, 398, 505, 517.
  7. Thor Heyerdahl: Die Kunst der Osterinsel, Мюнхен 1975, с. 218-219.

Література

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.