Риндовська Олександра Якимівна

Риндовська Олександра Якимівна (Олександра Якимівна Ковалевська (в заміжжі Чернова, пізніше — Риндовська) (13 листопада 1829, Харків4 січня 1905, Катеринослав) - засновниця Маріїнської жіночої гімназії у Катеринославі, перша її директорка, нині там розташовано НВК №33 в Дніпрі. Почесна громадянка Катеринослава.

Дочка - Калмикова, Олександра Михайлівна, громадська діячка.

Біографія

Олександра Якимівна Ковалевська Риндовська народилась 13 листопада 1829 року в Харкові в родині дворянина Якима Яковича Ковалевського, видатного педагога, організатора освіти в краї та директора Катеринославської класичної чоловічої гімназії.

У 1846 р. Олександра Якимівна закінчила Одеський інститут шляхетних дівчат на відмінно й повернулася до батьків. Тоді ж вона вийшла заміж за великого землевласника М. А. Чернова, але шлюб виявився невдалим.

У 1889 року вона вдруге вийшла заміж. Її чоловіком став Микола Риндовський, заслужений педагог, директор Катеринославської чоловічої гімназії.

30 серпня 1865 року в Катеринославі було урочисто відкрито жіноче училище першого розряду, а Олександрі Якимівні Черновій (пізніше Риндовській) було запропоновано його очолити. Спочатку училище діяло в складі перших 4-х класів та підготовчого при них, усього для 64 учениць. Далі щорічно відкривався новий клас. Через п’ять років в училищі було вже 7 класів і йому надали статус гімназії. На той час навчальними закладами опікувалася імператриця Марія Олександрівна й називалися вони Маріїнськими. Не стала винятком і катеринославська гімназія. У 1871 році в навчальному закладі з’явився 8-й клас, що остаточно закріпило за ним цей статус.

Водночас, Риндовська проводила суботні вечори, на які запрошувалася місцева інтелігенція та учениці-старшокласниці. На цих вечорах читалися лекції з питань літератури, історії, природознавства, проводилося художнє читання найкращих творів російської та іноземної літератури. Читання, зазвичай, проводила сама господиня. Нерідко вона перекладала своїм гостям з іноземної мови літературу, яка далеко не відразу видавалася в ті часи російською мовою. Її дім був своєрідним літературним салоном.

1870 р. з ініціативи Олександри Якимівни відкрилося «Товариство піклування про жіночу освіту в м. Катеринославі». А через два роки, в 1872 р. відкрила свої двері «Безкоштовна школа» «Товариства піклування про жіночу освіту в м. Катеринославі» для бідних верств населення. Уже через 15 років Товариство мало під своєю опікою дві жіночі школи, у яких навчалася майже четверта частина всіх школярок Катеринослава. 26 серпня 1881 р. за ініціативи О. Я. Риндовської відкрилося «Товариство допомоги нужденним ученицям Маріїнської жіночої гімназії».

У 1883 р за участю й під керівництвом Олександри Якимівни та при активній підтримці викладача реального училища В. М. Попова був складений та здійснений проєкт організації систематичних «Народних читань» для широкої катеринославської публіки, для керівництва якими була організована «Комісія народних читань». Підбір тем і книг обмежувався особливим каталогом. Серед розпорядників та лекторів народних читань були люди, які відіграли чималу роль у культурно-просвітницькому житті Катеринослава.

Померла Олександра Риндовська 4 січня 1905 р., похована на Катеринославському кладовищі. Могила її була знищена в тридцятих роках минулого століття, коли на місці кладовища вирішили будували стадіон «Металург».

Визнання

За свою працю Олександра Якимівна отримала багато подяк. Портрет Риндовської прикрашав зал міської управи. У Катеринославі стало традицією відзначати ювілеї професійної діяльності О. Я. Риндовської. Святкування проходили в стінах Маріїнської гімназії. Широко святкувалися 25-ти, 35-ти і 40-річні дати її педагогічної та громадської роботи. 7 грудня 1889 р. відзначили 25-річний ювілей перебування Риндовської на посаді директора гімназії. Тоді ж Губернські Земські Збори заснували на честь цієї події спеціальну стипендію для оплати за навчання в гімназії однієї учениці на розсуд директорки. Остання така стипендія призначалася в 1905-му, у рік її смерті.

У грудні 1898 р. вона отримала свою найпочеснішу нагороду — золоту медаль на Анненській стрічці з написом «За старанність». Міська Дума вирішила надати Олександрі Якимівні звання Почесної громадянки Катеринослава. Однак це рішення не пройшло обов’язкову складну юридичну процедуру утвердження на вищому рівні імператором. Таким чином, виникла не подолана юридична колізія.

Сьогодні стіни будівлі колишньої Маріїнської гімназії (НВК № 33) прикрашає меморіальна дошка з іменами її засновників — педагога Олександри Риндовської й педагога-мецената Андрія Понятовського, який подарував місту двоповерховий будинок для подальшого його використання як жіночого навчального закладу. Меморіал виконаний у вигляді книги з закладкою. Це символізує, що частина історії вже написана, а далі її писатимуть ті, хто навчається нині в цих стінах.

У 2015 р. ім’я Олександри Риндов­ської увічнили в назві вулиці: вулиця Перекопської перемоги стала носити ім’я цієї видатної жінки.

Література

Риндовська Олександра Якимівна

Рындовская Александра Якимовна

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.