Рисняк

Ри́сняк (хорв. Risnjak) національний парк в Хорватії, у гористому, лісовому та малонаселеному регіоні Горський Котар на півночі країни, поблизу кордону зі Словенією. Від Адріатичного узбережжя парк відділяє близько 15 км. На північ від парку розташовано місто Чабар, на південь Бакар, на південний схід Делніце. Назва парку походить від слова «рись».

Національний парк Рисняк
Nacionalni park Risnjak
Категорія МСОПII (Національний парк)
Назва на честь (епонім):
  • Risnjakd
  • Розташування парку на мапі Хорватії
    45°25′41″ пн. ш. 14°44′42″ сх. д.
    Розташування: Приморсько-Горанська жупанія,
     Хорватія
    Площа: 63,5  км²
    Заснований: 1953
    Вебсторінка: www.risnjak.hr
    Країна  Хорватія[1]
    Розташування парку на мапі Хорватії
    Дата створення: 1953

     Рисняк у Вікісховищі

    Загальні відомості

    Площа національного парку — 63,5 км². Рисняк розташований у північній частині Динарського нагір'я, по території парку проходить вододіл між басейнами Чорного і Адріатичного морів.

    Найвищі вершини парку — Великий Рисняк (хорв. Veliki Risnjak) — 1528 м і Снєжник (хорв. Snježnik) — 1506 м.

    Вхід до парку для туристів, а також адміністрація парку розташовуються в населеному пункті Црний Луг на східному краю парку. У парку Рисняк бере початок річка Купа.

    Історія

    Вивчення природи в околицях гори Великий Рисняк було розпочато ще в XIX столітті. Відомий ботанік Йосип Шлоссер випустив цілу серію публікацій, присвячених флорі Рисняк.

    У 1949 році хорватський ботанік Іво Хорват запропонував організувати національний парк для захисту природи регіону. Пропозицію було реалізовано в 1953 році. У 1997 році хорватський парламент проголосував за розширення території парку, в результаті чого на території парку опинилася гора Снєжник і кілька населених сіл.

    Флора і фауна

    Незважаючи на відносно невелику територію флора парку багата і різноманітна. Різноманітність рослин, які ростуть у парку, пояснюється тим, що він знаходиться на межі Альп і Динарського нагір'я, а також прибережної і континентальної рослинної зони.

    Основні дерева парку — бук та ялиця. Також зустрічаються клени, ялини, ясени, дуби, платани, тиси.

    Серед тварин, що мешкають в парку, варто відзначити ведмедів, оленів, ланей, борсуків, ласок. Багато білок, куниць і рисей, від імені яких парк отримав ім'я.

    Цікаві місця

    Витік Купи
    • Гора Великий Рисняк — найвищий пік парку. На південному схилі — гірська сторожка, побудована Йосипом Шлоссером яка має назву будинок Шлоссера. На вершину гори можна зійти тільки пішки, підйом від Црні-Луга займає близько трьох годин.
    • Снєжник — друга за висотою вершина парку. На схилі також є сторожка під назвою Албахарієв будинок.
    • Маршрут Лєска. Круговий маршрут по парку довжиною близько 4 кілометрів, з початком у Црному Лузі. Проходить по різним рослинним зонам.
    • Витік Купи. Купа бере початок з мальовничого озера Купешко (хорв. Kupeško jezero). Довжина озера — 200 м, ширина близько 30 м, глибина сягає 80 метрів.

    Посилання

    1. Nationally designated areas (CDDA)
    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.