Родеріх Еркерт

Родеріх Еркерт (нім. Roderich von Erckert; Родеріх фон Еркерт; Родеріх Федорович Еркерт; 15 грудня 1821, Хелмно — 12 грудня 1900, Берлін) — німецький етнограф, картограф, офіцер на російській службі, дійсний член Російського географічного товариства. Автор нарисів з історії та етнографії західних губерній Російської імперії та Кавказу, упорядник етнографічних карт, учасник складання монументальної праці «Етнографічний опис народів Росії», що вийшла в 1862 році під редакцією Густав-Теодора Паулі[1].

Родеріх Еркерт
нім. Roderich von Erckert
Народився 15 грудня 1821(1821-12-15)
Хелмно
Помер 12 грудня 1900(1900-12-12) (78 років)
Берлін
Країна  Німеччина
Національність німець
Діяльність етнограф, картограф
Знання мов німецька

Етнографічний атлас західноруських губерній і сусідніх областей

Етнографічна мапа західних теренів Російської імперії за Родеріхом Еркертом, 1863 рік

У 1863 році Родеріх Еркерт видав дві версії етнографічного атласу: французькою мовою (Atlas Ethnographique des provinces habitées en totalité ou en partie par des Polonais [Карты] / par R. d'Erkert. ― St. Petersbourg, 1863) і російською (Этнографический атлас западнорусских губерний и соседних областей [Карты] / составлен Р. Ф. Эркертом. — Санкт-Петербург, 1863), у французькому заголовку — «губернії, населені повністю або частково поляками». Атлас складено за офіційним даними Міністерства внутрішніх справ за 1858 рік. Еркерт у своєму атласі навів чисельний і національний склад населення Російської імперії, Австрії та Пруссії на 1858 рік. На базі Атласу була видана праця Р. Ф. Еркерта «Погляд на історію і етнографію західних губерній Росії» («Взгляд на историю и этнографию западных губерний России», 1864) яка є частково примітна. Автор дотримувався сумнівної точки зору на співвідношення етнічної і конфесійної приналежності населення західних губерній Росії. Р. Еркерт вважав, що все слов'янське католицьке населення там було за національністю поляками. Він, щоправда, припускав, що його твердження застосовне в більшій мірі до Правобережної України, аніж до Білорусі, де етнічна самосвідомість білорусів та українців була виявлена слабкіше. Все ж таки твердження Р. Еркета були помилковими, оскільки на території Росії мова, в кінцевому рахунку, виявилася набагато більш точною і чіткішою етнічною ознакою для виділення українців, ніж конфесійна приналежність[1].

Вибрані праці

  • Этнографический атлас западнорусских губерний и соседних областей. Санкт-Петербург, 1863.
  • Atlas Ethnographique des provinces habitées en totalité ou en partie par des Polonais. St. Petersbourg, 1863.
  • Кавказ и его народы. 1887
  • Происхождение казаков по русским источникам. 1882
  • Языки кавказской расы. 1895
  • Миграции и поселения германских племен в Центральной Европе. 1901

Посилання

  1. Байцар Андрій. Українські етнічні землі на «Етнографічному атласі …» Р. Еркерта (1863 р.) http://baitsar.blogspot.com/2016/12/1863.html

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.