Розвідувальний супутник
Розвідувальний супутник (часто використовується неофіційна назва — супутник шпигун) це супутник для спостереження за Землею або комунікаційний супутник призначений для військової чи розвідувальної діяльності.
Перше покоління таких супутників (наприклад «Corona»[1] [2] і «Зеніт») робили фотографії, а потім скидали їх на землю у спеціальних капсулах. Капсули супутника «Corona» перехоплювались у повітрі, оскільки вони спускалися на парашутах. Згодом космічні апарати почали робити цифрові зображення, які передавалися за допомогою шифрованого каналу радіозв'язку.
В Сполучених Штатах більшість інформації, що стосується розвідувальних програм до 1972 року, публічно доступна, оскільки ця інформація була розсекречена в силу своєї давності. Деяка інформація того часу до 2010-років залишається засекречена, і вельми мала частка інформації доступна з послідуючих місій.
Деяка інформація з розвідувальних супутників була розсекречена випадково, або це стало наслідком витоку інформації.
Різновиди
Існує ряд основних різновидів розвідувальних супутників:[3]
- Раннє попередження — ракетна оборонна сигналізація, дозволяє зафіксувати і попередити про атаку при запуску балістичної ракети.
- Виявлення ядерного вибуху — фіксує і заміряє характеристики ядерних вибухів в космосі. Найпершим і найвідомішим таким супутником є супутник Вела (Vela).
- Фото розвідка — дозволяє фіксувати фотографії з космосу. Це може бути як панорамний вигляд з повітря, так і дистанційне фото крупним планом. Корона був найпершим відомим супутником, який робив такі фотографії. Зазвичай використовуються спектральні зображення.
- Радіоелектронна розвідка — дозволяє перехоплювати блукаючі радіохвилі, та інші сигнали.
- Радар — більшість космічних радарів використовують РЛС із синтезованою апертурою (РСА). Може використовуватись вночі або в хмарну походу.
Примітки
- Corona History. National Reconnaissance Office. Архів оригіналу за лютий 22, 2014. Процитовано 15 лютого 2014.
- Corona Program. JPL Mission and Spacecraft Library. Процитовано 16 лютого 2014.
- reconnaissance satellite. Infoplease. Процитовано 17 лютого 2014.