Ройченко Олександр Олександрович
Олександр Олександрович Ройченко (9.10.1911, нині Сумська область — 5.10.1943, Носівка, Чернігівської області) — командир мінометної роти 1033-го стрілецького полку 280-ї стрілецької дивізії 60-ї армії Центрального фронту, старший лейтенант. Герой Радянського Союзу.
Ройченко Олександр Олександрович | |
---|---|
| |
Народження |
9 жовтня 1911 Хотінь, Сумський повіт, Харківська губернія, Російська імперія |
Смерть |
5 жовтня 1943 (31 рік) Носівка, Чернігівська область, Українська РСР, СРСР |
Війни / битви | німецько-радянська війна |
Нагороди |
Життєпис
Народився 9 жовтня 1911 року в селі Хотінь, нині селище міського типу Сумського району Сумської області, в сім'ї селянина. Українець. Закінчив 7 класів і школу ФЗУ. Працював токарем на Сумському машинобудівному заводі імені М. В. Фрунзе.
У Внутрішніх військах ОГПУ СРСР з жовтня 1933 року. Служив в 114-му окремому дивізіоні, в 37-м і в 56-му полках НКВС. У 1937 році закінчив військове училище прикордонної та внутрішньої служби імені К. Є. Ворошилова. Служив помічником начальника, з вересня 1938 року — начальником прикордонної застави на Далекому Сході. У 1942 році служив в 50-му резервному полку військ НКВС.
Учасник Німецько-радянської війни з 1942 року. Воював на Брянському і Центральному фронтах. Командир мінометної роти 1033-го стрілецького полку, кандидат в члени ВКП(б) старший лейтенант Олександр Ройченко в складі штурмової групи 26 вересня 1943 року подолав Дніпро в районі села Страхолісся Чорнобильського району Київської області України. Мінометники сприяли стрілецьким підрозділам у захопленні плацдарму. 29 вересня брав участь у відбитті двох контратак противника і в атаці з розширення плацдарму. Старший лейтенант А. А. Ройченко був поранений в бою і доставлений до шпиталю в місті Носівка, де й помер 5 жовтня 1943. Похований там же в братській могилі на кладовищі на вулиці Гагаріна.
Відзнаки
Указом Президії Верховної Ради СРСР від 17 жовтня 1943 року за зразкове виконання бойових завдань командування на фронті боротьби з німецько-фашистськими загарбниками і проявлені при цьому мужність і героїзм, старшому лейтенанту Ройченку Олександру Олександровичу присвоєно звання Героя Радянського Союзу . Нагороджений орденом Леніна .
Пам'ять
В ПТУ № 2 в місті Суми, в селищі Хотінь встановлені бюсти Героя. На будівлях шкіл в селищі Хотінь і на будівлі цеху № 4 Сумського машинобудівного виробничого об'єднання імені М. В. Фрунзе встановлені меморіальні дошки. Його ім'ям названа вулиця в Носівці, а також носила ім'я піонерська дружина школи в рідному селі. В музеї бойової та трудової слави Сумського машинобудівного виробничого об'єднання імені М. В. Фрунзе, Сумському та Конотопському краєзнавчих музеях, в куточку бойової слави Хотеньской середньої школи зібрані матеріали, що розповідають про ратний шляху і подвиг відважного офіцера. У місті Суми, на початку вулиці імені Героїв Сталінграда, створена алея Слави, де представлені портрети 39 Героїв Радянського Союзу, чия доля пов'язана з містом Суми та Сумським районом, серед яких і портрет Героя Радянського Союзу О. О. Ройченка. Його ім'я вибито на пам'ятному знаку «Прикордонникам усіх часів» в місті Суми.
Література
- Герої Вітчизни. Москва, 2004.
- Герои Советского Союза: Краткий биографический словарь / Пред. ред. коллегии И. Н. Шкадов. — М. : Воениздат, 1988. — Т. 2. — 863 с. с. — 100 000 прим. — ISBN 5-203-00536-2.
- Гріченко І. Т., Головін Н. М. Подвиг. Харків: Прапор, 1983.
- Історія міст і сіл Української РСР. Сумська область. Київ, 1980.
Посилання
Александр Александрович Ройченко. // Сайт «Герои страны» (рос.). Процитовано 6 червня 2014.