Російська Америка

Російська Америка — сукупність володінь Російської імперії в Північній Америці, що включала Аляску, Алеутські острови, Олександрівський архіпелаг і поселення на тихоокеанському узбережжі сучасних США (Форт Росс).

Російська Америка
ПрапорГерб
Дата створення / заснування 1799
Офіційна мова російська
Континент Північна Америка
Столиця Ново-Архангельськ
Валюта Q17355511?
Замінений на Department of Alaskad
На заміну Alaska Nativesd
Час/дата припинення існування 18 жовтня 1867
Площа 1 518 800 км²
Категорія мап на Вікісховищі d
 Російська Америка у Вікісховищі

Російська Америка на 1860 р.

Історія

Першими росіянами, які з боку Сибіру відкрили Аляску (Америку), була експедиція Семена Дежньова у 1648 році. Існує припущення, що частина мореплавців після корабельної аварії одного з кочів могла висадитися на американський берег і заснувати перше нежиттєздатне поселення Кинговей.

У 1772 році на алеутському Уналашку засновано перше торгове російське поселення.

У 1732 році Михайло Гвоздьов на боті «Святий Гавриїл» здійснив плавання до берегів «Великої землі» (північно-західної Америки), першим з європейців досяг узбережжя Аляски в районі мису Принца Уельського. Гвоздьов визначив координати і наніс на карту близько 300 км узбережжя півострова Сьюард, описав береги протоки і острова, що лежать у ньому. У жовтні 1732 року повернувся в Нижнєкамчатський острог.

1741 року експедиція Берінга на двох пакетботах «Святий Петро» (Берінг) і «Святий Павло» (Чиріков) досліджувала Алеутські острови і береги Аляски.

З 1740-х років експансія росіян на Алясці наштовхнулась на опір індіанців, який переріс у російсько-індіанську війну 1802—1805 років.

Форт-Росс, Каліфорнія
«Карта Льодовитого моря і Східного океану», складена 1844 року гідрографічним департаментом Морського міністерства Російської Імперії з детальним показанням Російської Америки

Російська та Британська Америка

1824 року була підписана Російсько-американська конвенція, що зафіксувала південний кордон володінь Російської імперії в Алясці на широті 54 ° 40'N. Конвенція також підтверджувала володіння Сполучених Штатів та Великої Британії (до 1846) в Орегоні.

1824 року була підписана Англо-російська конвенція про розмежування їхніх володінь в Північній АмериціБританській Колумбії). За умовами Конвенції встановлювалася прикордонна межа, яка відокремлює володіння Британії від російських володінь на західному узбережжі Північної Америки, що примикає до п-ова Аляски так, що межа проходила на всій береговій смузі, що належить Росії, від 54 ° пн.ш. до 60 ° пн.ш., на відстані 10 миль від кромки океану, враховуючи всі вигини узбережжя. Таким чином, лінія російсько-британського кордону була в цьому місці не прямою (як це було з лінією кордону Аляски та Юкону), а надзвичайно звивистою. У тому ж році англійці будують Ванкувер, який перетворює Форт-Росс в анклав.

Втрата Російської Америки

Карта Північно-Західної Америки 1867 з показанням територій, переданих Російською Імперією Північно-Американським Сполученим Штатам

Неоднозначно зараз історики відносяться до продажу Аляски. Одні дотримуються думки, що ця міра була змушена, через ведення Росією Кримської кампанії (1853 — 1856) і важкого становища на фронтах. Інші наполягають на тому, що це було чисто комерційна угода, яка не позбавлена корупційної складової в російському уряді.

У січні 1841 року Форт Росс був проданий громадянину Мексики Джону Саттеру. А 1867 році Аляска була продана США за 7 200 000 доларів.

1 січня 1868 року 69 солдатів та офіцерів Ново-Архангельського гарнізону виїхали в Ніколаєвськ-на-Амурі на судні РАК «Нахімов». Група, що складалася із колоніальних громадян та креолів, виїхала 24 квітня 1868 року в Ніколаєвськ-на-Амурі на судні «Імператор Олександр II». Остання група росіян покинула Ново-Архангельськ 30 листопада 1868 році на купленому для цих цілей судні «Крилата стріла», яке прямувало до Кронштадту. Всього на цьому судні виїхало 309 осіб.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.