Російська Вікіпедія

Російська Вікіпедія (рос. Русская Википедия) російськомовний розділ Вікіпедії, багатомовної інтернет-енциклопедії, яку може редагувати кожен. Заснована 11 травня 2001 року. Це один із десяти найбільших мовних розділів Вікіпедії — станом на січень 2019 року в ньому налічувалося близько 1 500 000 статей різної тематики. За цим показником російська Вікіпедія посідає 7-е місце серед всіх мовних розділів (зокрема, після англійської, шведської, себуанської, німецької, нідерландської та французької Вікіпедій). У серпні 2013 року за відвідуваністю мовний розділ був на четвертому місці, поступаючись англійському, японському та іспанському розділам. Щомісячно статті російської Вікіпедії переглядають понад мільярд разів.

Російська Вікіпедія
Створена 20 травня 2001
Кількість статей 1 800 136
Кількість редагувань 120 135 598
Кількість користувачів 3 135 017
Кількість адміністраторів 79
Загальна кількість сторінок 6 868 745
Кількість файлів 235 863
Глибина 138.7
Кількість вибраних статей 905 (28.06.2016)[1]
Кількість добрих статей 2452 (28.06.2016)[2]
Головна сторінка http://ru.wikipedia.org/
Дані за: 11 травня 2013

Назва «російська» означає не приналежність до етносу або держави, а лише мову, якою написано статті. Також вживаються точніші назви — «російськомовна Вікіпедія» та «Вікіпедія російською мовою». Вживається також скорочення «ру-вікі» та «росвікі».

Серед десяти найбільших

Домінування різних мовних розділів вікіпедії за відвідуваністю в країнах світу.
Синім кольором позначено англійську вікіпедію, зеленим іспанську, фіолетовим французьку, малиновим російську, коричневим португальську, блакитним німецьку, жовтим китайську, помаранчевим — інші (домінують, як правило, в одній країні)
Світлим кольором позначено країни у яких відвідуваність даного розділу становить менше 50 % відвідуваності всіх розділів вікіпедії.

Російська Вікіпедія 19 травня 2008 року обігнала шведський розділ за кількістю написаних статей — понад 283 тисячі й увійшла до десятки найбільших мовних розділів Вікіпедії, посівши місце біля логотипу (відомого як «глобус з пазлів») на головній сторінці порталу Wikipedia.org. 20 жовтня 2011 року російська Вікіпедія обійшла за кількістю статей японську[3] і стала найбільшим серед мовних розділів, що не використовують латину. Починаючи з 2010 року дослідження Фонду Вікімедіа відмічають унікальну динаміку розвитку російської Вікіпедії[4]: в той час, як в інших великих Вікіпедіях спостерігається уповільнення зростання числа учасників і зниження темпів написання статей, проєкт російською мовою активно розвивається як за показниками кількості, так і за показниками якості.

24 лютого 2013 року Російська Вікіпедія обігнала Іспанську з 971 955 статтями, зайнявши в загальному обліку розділів 6 місце.

11 травня 2013 року була написана мільйонна стаття.

17 травня 2013 року, внаслідок корекції статистики, було з'ясовано, що іспанська вікіпедія має більше мільйона статей і таким чином виходить на 6 місце у світі, а російська вікіпедія здає позиції й переноситься на 7 місце.

Деякою мірою зростання кількості статей Російської Вікіпедії було підкріплено ботозаливками. За даними спеціального вікіпроєкту, ботами було залито десятки тисяч статей про населені пункти Німеччини, України, Іспанії, Бразилії та інших країн, близько 20 тисяч статей про річки Росії тощо.

Російська Вікіпедія є найбільшою російською універсальною енциклопедією, значно перевершуючи сучасну Велику енциклопедію «Терра» (у якій 160 000 статей), Енциклопедичний словник Брокгауза і Єфрона (121 240 статей в 31 томі) і Велику радянську енциклопедію (95 279 статей).

Серед статей російської Вікіпедії є багато перекладів з україномовної Вікіпедії. З них статус добрих в російській Вікіпедії отримали статті Малярія, Галицько-Волинське князівство, Битва за Іодзіму, Бразильська імперія, Старіння, Софіївка (дендропарк), Політ птахів, Дивна війна, Вільгельм Ґустлофф (корабель).

Російська Вікіпедія в Україні

Динаміка популярності російської Вікіпедії в Україні за 2009—2013 роки

Хоча російська Вікіпедія досі є найбільш відвідуваною в Україні, її популярність відносно української Вікіпедії зменшується, через наповнення і покращення української версії.

Нагороди й премії проєкту

Нагороди Російської Вікіпедії (на 29.11.2010)
Приз «Зірка Інтернету» (2011)

Премія Рунету

РОТОР і РОТОР++

  • РОТОР-2007 (березень 2007). Російська Вікіпедія зайняла два почесні другі місця, в номінаціях «Інтернет-співтовариство року», поступившись проєкту «Хабрахабр» (http://habrahabr.ru/), і «науково-освітній сайт року», поступившись проєкту «Навколо світу». Всього проголосувало трохи більш як 220 чоловік.
  • РОТОР-2006 (2006). Російська Вікіпедія зайняла друге місце в номінації «науково-освітній сайт року», поступившись проєкту «Математичні етюди». У голосуванні взяла участь 141 людина.
  • РОТОР++ (2005). У Вікіпедії друге місце в номінації «науково-освітній сайт року», перше — у сайту «Элементы.ру».

Золотий сайт

  • Золотой сайт — 2007 (6 грудня 2007). Російська Вікіпедія стала лауреатом в номінації «Класика».

Страйк спільноти

Так виглядала російська Вікіпедія 10 липня

Російськомовний розділ Вікіпедії припинив роботу близько 00:30 в ніч на 10 липня 2012 року на одну добу на знак протесту проти законопроєкту № 89417-6, який розглядається у Державній Думі Росії. Повна назва законопроєкту — проєкт Федерального закону Російської Федерації «Про внесення змін до Федерального закону „Про захист дітей від інформації, що шкодить їхньому здоров'ю та розвитку“ та окремі законодавчі акти Російської Федерації з питання обмеження доступу до протиправної інформації в мережі Інтернет». На думку користувачів, цей законопроєкт обмежує свободу інформації в Інтернеті, що може призвести зокрема і до обмеження доступу до Вікіпедії.

Конфлікти між російською Вікіпедією і Роскомнадзором

У серпні 2015 року наявність статті про чарас у російській Вікіпедії стала приводом конфлікту між Роскомнадзором і шанувальниками Вікіпедії. Так, 18 серпня 2015 року Роскомнадзор, пославшись на рішення Чорноярського районного суду Астраханської області від 25 червня 2015 року[5], зажадав від адміністрації Вікіпедії видалити статтю «Чарас»[6]. На думку прокурора Чорноярського району, який звернувся до суду, у статті була «текстова інформація, що демонструє спосіб приготування наркомісткої речовини»[7]. Судом інформація статті була визнана забороненою до розповсюдження на території Російської Федерації як пропаганда наркотичних засобів відповідно до частин 1 і 2 статті 46 федерального закону від 08.01.1998 № 3-ФЗ «Про наркотичні засоби і психотропні речовини»[5].

У Вікіпедії, за результатами обговорення серед учасників проєкту, було прийнято рішення не видаляти статтю[8]. За словами виконавчого директора Вікімедіа РУ Станіслава Козловського, «Та частина статті, яка викликала нарікання суду, була взята зі сторінки Організації Об'єднаних Націй, іншу інформацію ми брали з фармакологічних довідників, але до них претензій від Роскомнадзора не надходить». Він також зазначив, що «якщо держава в особі Роскомнадзора вирішила заблокувати» Вікіпедію", то так тому і бути. У нас схожа ситуація в Китаї, Сирії, Ірані та Саудівській Аравії"[9]. Директор «Вікімедіа РУ» Володимир Медейко також нагадав, що сервери «Вікіпедії» знаходяться в Каліфорнії і на них поширюються закони цього американського штату[10].

24 серпня Роскомнадзор направив на блокування операторами зв'язку покажчик сторінки сайту російськомовної Вікіпедії, що містить «заборонену інформацію про наркотичну речовину»[11]. Оскільки інтернет-енциклопедія працює по захищеному протоколу https, провайдери не зможуть блокувати окремі сторінки, тому блокування однієї статті може призвести до блокування всієї Вікіпедії на території Росії[12][13][14]. Однак уже 25 серпня на сайті Роскомнадзора з'явилося повідомлення про те, що «інформація, визнана судом забороненою, була відредагована. Стаття про наркотичну речовину „Чарас“, що міститься зараз у „Вікіпедії“, згідно з експертним висновкам ФСКН Росії, не порушує вимог законодавства» і «зазначене в даному рішенні суду посилання виключене з Єдиного реєстру забороненої інформації»[15].

Критика

Логотип російської Вікіпедії 1 квітня 2020

На думку російського лінгвіста Максима Кронгауза, російська Вікіпедія поступається англійській практично в усьому. У 2013 році Кронгауз відзначав спад в доопрацюванні розділу ентузіастами («то втомилися, чи то просто набридло») і переорієнтацію на класичні паперові енциклопедії минулого.

Якщо раніше це було досить цікаве інформаційне звалище, то сьогодні воно стає респектабельнішим. Цікаві (але неперевірені або взагалі неенциклопедичні) факти відкидаються, зате з'являється наукове (частіше псевдонаукове) теоретизування. У результаті втрачаються специфічні переваги, а рівень професійних енциклопедій залишається недосяжний.[16]

— Максим Кронгауз

В українській пресі неодноразово відзначалось, що статті російської та української Вікіпедії, пов'язані з російсько-українськими конфліктами, суттєво відрізняються[17] [18] [19]. В деяких ЗМІ з'являлася інформація про редагування російськими чиновниками статті про збитий Боїнг 777 біля Донецька[20].

Примітки

  1. Вибрані статті в РуВікі
  2. Хороші статті в РуВікі
  3. Обгон Японской Википедии
  4. http://strategy.wikimedia.org/wiki/File:Contributor_growth_size_by_wikipedia.png
  5. Решение Черноярского районного суда Астраханской области № 2-290/2015 от 25 июня 2015 года
  6. Роскомнадзор распорядился заблокировать страницу в Википедии. Lenta.ru. Процитовано 24 серпня 2015.
  7. Роскомнадзор пожаловался на несговорчивость Википедии. Lenta.ru. Процитовано 24 серпня 2015.
  8. СМИ сообщили о намерении Роскомнадзора заблокировать «Википедию». РБК. Процитовано 24 серпня 2015.
  9. «Википедию» заблокируют в России. Ведомости. Процитовано 24 серпня 2015.
  10. Роскомнадзор готов заблокировать «Википедию». Коммерсантъ. Процитовано 24 серпня 2015.
  11. Страница русскоязычной Википедии, содержащая запрещенную информацию о наркотическом веществе, направлена на блокировку операторами связи. Официальный сайт Роскомнадзора. Процитовано 24 серпня 2015.
  12. А вот и не заблокируете. Султан Сулейманов — о том, как «Википедия» дразнила Роскомнадзор. Meduza. Процитовано 24 серпня 2015.
  13. "Википедия": блокировка одной статьи затронет весь сайт. Русская служба Би-би-си. Процитовано 16 серпня 2015.
  14. Reporting by Alexander Winning; Editing by Alison Williams. Russia orders Wikipedia page blocked over cannabis link. Рейтер. Архів оригіналу за 18 листопада 2015. Процитовано 2015-8-24. Проігноровано невідомий параметр |datepublished= (можливо, |publication-date=?) (довідка)(англ.)
  15. Решение суда в отношении «Википедии» исполнено. Роскомнадзор. 25 августа 2015.
  16. Кронгауз М. А. Самовчитель олбанського. — М. : АСТ, 2013. — С. 12. — 5000 прим. — ISBN 978- 5-17-077807-2.
  17. Користувачі різних мовних версій «Вікіпедії» по-своєму визначають статус Криму
  18. Чому статті про Степана Бандеру в українській і російській Вікіпедії так відрізняються. uapress.info. 11 листопада 2014.
  19. Російськомовна Вікіпедія вже від’єднала Донецьк від України, - фото. iPress. 22 травня 2014.
  20. Російські чиновники спотворюють інформацію у Вікіпедії, – ЗМІ. ZIK. 13 серпня 2014.

Див. також

Посилання

Сайт російської Вікіпедії Мобільний сайт російської Вікіпедії

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.