Російсько-турецька війна (1768—1774)

Росі́йсько-туре́цька війна́ 1768—1774 рокі́в — одна з ключових за значенням воєн між Російською й Османською імперією, унаслідок якої до складу Росії увійшли Південна Україна, Північний Кавказ і Крим.

Російсько-турецька війна 1768—1774
Російсько-турецькі війни
Мапа військових дій

Мапа військових дій
Дата: 17681774
Місце: Південна Україна, Молдовське князівство, Бессарабія, Валахія, Егейське море
Привід: зіткнення російських та османських інтересів у Речі Посполитій (див. Барська конфедерація, Коліївщина):
Результат: перемога Російської імперії
Територіальні зміни: Кючук-Кайнарджійський мирний договір
Сторони
Російська імперія,
Гетьманщина
Військо Запорозьке низове,
Австрійська монархія
Османська імперія,
Кримське ханство
Командувачі
П. О. Румянцев

Причини і передумови

Війні передувала внутрішня криза в Речі Посполитій, де панував розбрат між шляхтою і королем Станіславом Августом Понятовським, колишнім коханцем російської імператриці Катерини II, залежним від російської підтримки.

Хід війни

Загін українських козаків-повстанців, що підпорядковувалися Максимові Залізняку, переслідуючи поляків, увійшов до міста Балта, вторгаючись таким чином на територію Османської імперії. Та, у свою чергу, не забарилася звинуватити в нападі Росію, через те, що окремі повстанці були підданими Катерини ІІ. Звинувачення було знехтуване російською стороною. Використовуючи інцидент, султан Мустафа III оголосив Росії війну 25 вересня 1768. Османи уклали союз з барськими конфедератами, тоді як Росію підтримала Велика Британія, виславши російському флоту військових радників. Барські конфедерати були вщент розбиті Олександром Суворовим, після чого він перебрався на театр воєнних дій проти Османської імперії.

Воєнні дії проходили на Дунаї, в Криму і в Закавказзі. Росіяни перемогли у битвах при Хотині, Ясах, річках Ларги і Кагул. Російський флот знищив османський у Чесменській битві. Росія повністю заволоділа Кримом.

Із самого початку і до кінця війни активну участь у ній взяло козацтво України. Так, у листопаді 1769 р., козаки завдали поразки татарському загону біля р. Вовчої, взяли участь у битві при Кінбурзі, під Очаковом, та Хаджибеєм. Ходили козаки під Тулогу, Ізмаїл, штурмували Перекоп, захопили Кафу.

У липні-серпні 1773 року запорожці стояли біля Гірсово під командою генерал-майора Милорадовича.

На початку кампанії 1774 року Росія організувала дунайську розвідувальну експедицію, експедиція складалась з запорізьких козаків і була поділена на дві команди. Першу команду очолював Іван Мандро, другу полковник Кіндрат Гук. Ці загони забезпечували переправу російських військ на правий берег Дунаю.

Стефано Тореллі. «Перемога Катерини II над турками» (1772)

Всього в російсько-турецькій війні брали участь від 5 до 10 тис. козаків.

Наслідки

Підсумком російсько-турецької війни 1768—1774 р. було підписання Кючук-Кайнарджійського договору 1774 р., за яким Росія отримувала Керч, Єні-кале, землі між Південним Бугом та Дніпром, фортецю Кінбурн на березі Дніпровського лиману. Російські кораблі отримали права вільного проходу через протоки. Крим оголошувався незалежним від Османської імперії.

Після підписання 10 липня 1774 року Кючук-Кайнарджійського мирного договору, запорожці залишались на Дунаї у розпорядженні російського командування. Лише 15 вересня за наказом головнокомандувача, генерал-поручник М. Ф. Каменський наказав запорожцям повертатися на Січ.

Після повернення запорожців з війни, Запорозька Січ була оточена російськими військами (на чолі з генералом Петром Текелієм, що теж поверталися з османського фронту) та зруйнована.

Бібліографія

Посилання

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Російсько-турецька війна (1768—1774)

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.