Румпель
Ру́мпель (від нід. roerpen, від roer — «весло», «кермо» та pen — «шпеник») — металевий чи дерев'яний важіль, що служить для перекладання стерна. З'єднується заднім кінцем з головкою балера й передає на нього зусилля, що здійснюється стерновим пристроєм чи людиною (стерновим).
У разі наявності на судні штурвала румпель з'єднується з ним за допомогою штуртросів, зубчастої передачі чи стернової машини.
Види
Одноплечий румпель з одним коліном називається поздовжнім, а двоплечий, що має і друге коліно, шарнірно прикріплене до першого — поперечним; румпель у формі сектора із тросовим чи зубчастим приводом — секторним[1].
На невеликих суднах румпель частіше за все розташовується над гакабортом (транцем), на великих він повністю розміщується всередині судна (назовні виходить лише балер); на старовинних кораблях він міг також виходити назовні через отвір-гельмпорт у гакаборті.
До поздовжнього румпеля кріпляться штуртроси, які йдуть до барабана штурвала, а також шкентелі румпель-талів[2] (не плутати з руль-талями, шкентелі яких кріпляться прямо до пера стерна), за допомогою яких повертають румпель у шторм[3] або в разі поломки штурвального механізму. Румпель-талі могли кріпити і до колдерштока[4][5] — вертикального важеля, який використовувався для повертання румпеля в XVI—XVIII століттях.
Поздовжній румпель застосовують головним чином на невеликих суднах. На великих використовують секторний румпель із зубчастою передачею. Приміщення, де розташовується румпель, називається румпельним відділенням[6].
На шлюпках використовуються вигнутий і прямий румпелі. Перший застосовується при русі на веслах, другий — при русі під вітрилом. Може використовуватися і поперечний румпель, до кінців якого кріпляться брасики (штуртросики, румпель-брасики) — троси для дистанційного керування стерном[7].
На автомобілях
Румпель використовувався також на перших автомобілях. Кермове колесо з'явилося в 1894 році і було прийняте як стандарт компанією Panhard у 1898 р.
Галерея
- Румпель галеона «Ваза» (темно-жовті стійки поруч встановлені при реконструкції корабля)
- Румпель, гельмпорт і колдершток сучасної реконструкції караки «Вікторія»
- Румпель сучасної реконструкції галеона «Батавія»
- Румпель зі штуртросами і румпель-талями фрегата «Конституція»
Примітки
- Румпель // ВСЕ — 3-е вид.
- Самойлов К. И. Румпель-тали // Морской словарь. — М.-Л. : Государственное Военно-морское Издательство НКВМФ Союза ССР, 1941. (рос.)
- Webster's New Twentieth Century Dictionary of the English Language (Unabridged), p. 1435. The World Publishing Company, Cleveland, 1951.
- McGowan, Alan, The Century before Steam, 1700—1820, Volume 4 of The Ship, pp. 15–16. HM Stationery Office, London, 1980. ISBN 0-11-290314-2.
- «The Evolution of Steering Ships». The Mariner's Museum, Newport News, Virginia. Retrieved 18 February 2010.
- Самойлов К. И. Румпельное отделение // Морской словарь. — М.-Л. : Государственное Военно-морское Издательство НКВМФ Союза ССР, 1941. (рос.)
- Самойлов К. И. Брасики // Морской словарь. — М.-Л. : Государственное Военно-морское Издательство НКВМФ Союза ССР, 1941. (рос.)
Джерела
- румпель // Большая советская энциклопедия : в 30 т. / главн. ред. А. М. Прохоров. — 3-е изд. — М. : «Советская энциклопедия», 1969—1978. (рос.)