Рут Тейтельбаум

Рут Тейтельбаум (до шлюбу Ліхтерман; англ. Ruth Teitelbaum, Ruth Lichterman; 19241986) американська програмістка, одна з перших розробниць першого у світі програмованого комп'ютера ENIAC; одна з перших комп'ютерних програмістів у світі.

Рут Тейтельбаум
Ім'я при народженні англ. Ruth Lichterman
Народилася 1924
Даллас
Померла 9 серпня 1986(1986-08-09)[1]
Даллас
Країна  США
Діяльність математикиня, інженерка, програмістка, інформатикиня
Alma mater Гантерський коледж
Науковий ступінь бакалавр наук
Заклад Пенсильванський університет
Нагороди Зала слави Women in Technology International

Біографія

Ранні роки

Про ранні роки Рут Тейтельбаум не збереглося багато інформації. Народилася у 1924 році в єврейській родині в Нью-Йорку. За даними колеги Рут за проєктом ENIAC Джин Бартік, походила із сім'ї науковця єврейського походження і в дитинстві жила в районі Фар-Рокавей у боро Квінз Нью-Йорка[2]. Після завершення школи Ліхтерман навчалася в Гантерському коледжі при Міському університеті Нью-Йорка, де здобула бакалаврський ступінь з математики.

Наукова кар'єра

У середині 40-х років — під час розпалу Другої світової війни Адель Голдстайн запросила Ліхтерман до Електротехнічної школи Мура, яка незадовго до того була заснована Армією США при Пенсильванському університеті. У Школі Мура Ліхтерман займалася обрахуванням балістичних траєкторій — зокрема вручну вирішувала диференціальні рівняння, будучи однією із близько 80 жінок-«комп'ютерів»[2].

Коли Збройні сили США вирішили профінансувати експериментальний проєкт першого у світі програмованого комп'ютера ENIAC, Ліхтерман увійшла до шістки жінок, яких запросили стати першими програмістками нового проєкту. Серед розробниць ENIAC були — за дошлюбними прізвищами Мерлін Мельцер, Кетлін Макнальті, Бетті Дженнінгс (Джин Бартік), Бетті Снайдер, та Франсіс Білас[3]. Серед їхніх завдань було ручне перемикання балістичних програм за допомогою десятків перемикачів для маршрутизації даних; особисто Ліхтерман, серед іншого, займалася вираховуванням рівнянь балістичних траєкторій. У 1946 році проєкт ENIAC був розсекречений, і його творці отримали перше публічне визнання[2].

У середині 1947 року, разом із деякими іншими членкинями команди (зокрема, Франсіс Білас і Кетлін Макналті), Рут Ліхтерман перехала до Лабораторії балістичних досліджень англ. Ballistic Research Laboratory), розташованої на військовій базі у комплексі Абердинського випробувального полігону)[2]. У цей період вона стала поступово відходити від безпосередньої роботи над розробкою ENIAC і почала займатися навчанням наступної групи програмістів. Попри зміну складу групи у 1947 і 1948 роках, серед нових програмістів частка жінок також була доволі значною.

Пізні роки і спадок

Рут Ліхтерман покинула проєкт приблизно в середині 1949 року — останньою із шести початкових програмісток ENIAC. Як більшість інших перших програмісток, вона полишила роботу для того, щоб вийти заміж і сконцентруватися на сімейному житті[2]. Після цього вона змінила прізвище Ліхтерман на Тейтельбаум. Померла Рут Тейтельбаум у 1986 році в Далласі (Техас).

Попри те, що Рут Тейтельбаум зіграла визначальну роль у створенні ENIAC, значну частину свого визнання вона отримала вже після смерті[3] — частково через те, що Тейтельбаум померла у віці 62 років, найпершою з усіх перших розробниць ENIAC. У 1997 році перші шість програмісток ENIAC були включені до Залу слави організації Women in Technology International. У той час як інші п'ять розробниць отримали нагороду особисто, за покійну Тейтельбаум нагороду прийняв її чоловік.

Література

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.