Ручне сортування корисних копалин

Ручне́ сортува́ння — один з основних способів сортування корисних копалин.

Принципи ручного сортування

Ручне сортування застосовується:

При ручному сортуванні використовують відмінності в кольорі, блиску, формі, структурі мінералів (див. рисунок).

У процесі ручного сортування оцінка сорту і виділення частинок здійснюється людиною. Виведення частинок є трудомісткою операцією, що обмежує максимальну крупність (300 мм) і продуктивність сортування.

Ручне сортування здійснюється на конвеєрах, обертових столах, жолобах. Ручне сортування може виконуватися в шахтних умовах і на збагачувальній фабриці. У шахтних умовах сортування ведуть на настилах, полицях після відпалювання руди. Порода використовується для закладальних робіт. Середня продуктивність сортувальника за зміну становить 10-14 тонн.

В умовах збагачувальної фабрики сортування, як правило, проводиться на конвеєрах з розміщенням сортувальників з двох або з одного боку конвеєра (див. рисунок). При цьому матеріал подається в один шар.

Ширина стрічки знаходиться в межах 0.7—1.4 м при однобічній і двобічній вибірці. В останньому випадку сортувальники розташовуються в шаховому порядку.

Схема розміщення породосортувальників

Продуктивність ручного сортування залежить від крупності руди, вмісту породи, кваліфікації сортувальників. При крупності руди 20-40 мм продуктивність сортувальника становить 1.5 т/зміну і 3 т/зміну при крупності 200—300 мм.

Велике значення для сортування має освітлення робочої зони:

  • розсіяне;
  • направлене;
  • певного спектрального складу.

Ряд мінералів змінює колір при опроміненні ультрафіолетовими променями:

Література

Самилін В., Білецький В. Спеціальні методи збагачення корисних копалин. — Донецьк: Східний видавничий дім, 2003. — 116 с.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.