Рід Фудзівара
Рід Фудзіва́ра (яп. 藤原氏 — фудзівара сі) — аристократичний рід Японії. Веде свій початок від Накатомі но Каматарі (614-669), якому імператор Тендзі дарував прізвище Фудзівара. Першим відомим предком роду Накатомі, а відповідно Фудзівара був Ікацу, що служив при палаці дружини імператора Інґьо. Рід Накатомі традиційною виконував при імператорському дворі жрецькі (сінтоістські) функції.
Рід Фудзівара став одним із найвпливовіших у періоди Асука і Нара. У епоху Хей'ан (794-1185) його предстаники фактично контролювали країну, монополізувавши посади регентів та радників (сесьо і кампаку) імператора.
Рід Фудзівара дав початок багатьом аристократичним родам таким як Коное, Кудзьо, Нідзьо, Ітідзьо та іншим, а також великій кількості самурайських родів. Попри спільність походження, усі ці роди як правило не вживали ім'я Фудзівара як прізвище, але використовували його лише у офіційних документах. Вважається, що близько третини сучасних японців є непрямими нащадками цього роду.[джерело?]
Походження
Рід Фудзівара бере початок від Накатомі но Каматарі, якому імператор Тендзі за успішну організацію перевороту Тайка і знищення роду диктаторів Соґа (645) дарував прізвище "Фудзівара" (藤原, "рівнина гліциній") і титул "асон" (朝臣, "слуга династії"). Новий рід було прирівняно до імператорських нащадків, які не могли претендувати на трон, але мали високий соціальний статус. Це були роди Мінамото, Тайра і Татібана.
Періоди Асука та Нара
Прізвище Фудзівара успадкував Фудзівара но Фухіто (659–720), другий син Накатомі но Каматарі, який відзначився редагуванням законодавства ріцурьо та тим, що віддав свою доньку Міяко у дружини імператорові Монму. Її син став наступним правителем країни — імператором Сьомму. Фухіто також вдалося одружити свого племінника-імператора на інших своїх доньках, остаточно закріпивши політичний союз між інститутом японських монархів і родом Фудзівара. Фухіто мав чотирьох синів, які дали початок так званим "чотирьом родам Фудзівара":
- Південні Фудзівара (藤原南家, 南家) — походить від старшого сина Фудзівари но Фухіто, Фудзівари но Такетімаро (680-737). Ім'я роду надане за місцезнаходженням хоромів Такетімаро у південній частині столиці;
- Північні Фудзівара (藤原北家, 北家) — походить від другого сина Фудзівари но Фухіто, Фудзівари но Фусасакі (681 - 737). Ім'я роду надане за місцезнаходженням хоромів Фусасакі у північній частині столиці;
- Церемоніальні Фудзівара (藤原式家, 式家) — походить від третього сина Фудзівари но Фухіто, Фудзівари но Умакай. Ім'я роду надане через зайняття Умакаєм посади голови міністерства церемоній;
- Столичні Фудзівара (藤原京家, 京家) — походить від четвертого сина Фудзівари но Фухіто, Фудзівари но Маро. Ім'я роду надане через зайняття Маро посади начальника Східної частини столиці.
Лідерство у роді серед цих чотирьох захопили "Північі Фудзівара", які стали владними монополістами Японії на подальші 300 років.