Різдвяна битва на Січі (1674)

Битва на Січі, що сталася у Різдво з 1674–1675 року. Битва сталася між козаками та османськими яничарами [1].

15 тисяч османських яничарів та 40 тисяч татар підішли до Чортомлицької Січі. Знявши охорону, на Січ тихо увійшло 15 тисяч яничарів. Розрахунок був на те, що запорожці будуть сп'янілими.

В результаті запорожці відкрили вогонь зі своїх куренів і перебили майже всіх ворогів.

"Коли ж і самі побачили повну Січ своїх ворогів-турків, то відразу тихо побудили все товариство свого куреня, якого було три з половиною сотні, й ознаймили їм про біду, що їх чекала. Вони хутенько повставали, тихо повбиралися й озброїлися, а під проводом свого курінного отамана учинили такий лад, що біля кожного вікна поставили по кількадесят чоловік найкращих стрільців, щоб ті безперервно стріляли, а інші щоб заряджали мушкети. Отак тихо поладнавшись і помолившись господові Богу, відразу порозчиняли вони всі вікна й віконниці та й почали густо й безперервно стріляти в тісняву янчарів, сильно їх б'ючи. Почули це і з інших куренів, та й, побачивши увіч тих-таки своїх ворогів, одразу запалили зусібіч і з усіх курінних вікон по січових вулицях і завулках вельми густий та безперервний мушкетний вогонь і, наче беззагасною блискавкою, просвітили в своїй Січі темну тодішню ніч; вони так тяжко разили турків, що від одного пострілу падало їх два чи три. Яничари ж через свою тісняву не могли просто наставити до курінних вікон свою зброю, вони стріляли в повітря і, кидаючись поміж себе, наче козли, падали на землю, часто-густо биті, і топились у своїй власній крові. "[2]

Після того, як натовп яничарів було розріджено, козаки пішли в рукопашну.

Результат

В результаті битви загинуло 13 тисяч яничарів і 50 козаків. 150 яничарів було взято в полон. Також загинуло багато татар, але точна кількість невідома.

Два дні козаки вичищали Січ від трупів, яких спускали в дніпрові ополонки.

Примітки

  1. Походи Сірка в Крим (ru-RU). Процитовано 11 травня 2021.
  2. Величко С. Літопис.

Література

  • Величко С. Літопис.
  • Фірман султана. — К., 1986. — Т. І.
  • Яворницький Д. Історія запорізьких козаків.
  • Кащенко А. Оповідання про славне військо Запорозьке низове. — Дніпропетровськ, 19914. Малик В.
  • Єнсен А. Мазепа // Вітчизна. — 1991. — № 10.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.