Ріхтер Теофіл Данилович

Теофіл Данилович Ріхтер (17(29 квітня) 1872, Житомир 6 жовтня 1941, Одеса) — український та радянський музикант, викладач, композитор німецького походження. Батько Святослава Ріхтера.

Теофіл Ріхтер
Народився 17 (29) квітня 1872
Житомир, Російська імперія
Помер 6 жовтня 1941(1941-10-06) (69 років)
Одеса, Українська РСР, СРСР[1]
Громадянство  СРСР
Діяльність органіст, педагог, композитор
Діти Ріхтер Святослав Теофілович

Біографія

Народився у 1872 році (був молодшим сином) у сім'ї музичного майстра та настроювача Данила Даниловича (за іншими даними — Генріховича) Ріхтера та його дружини Маргарити Іванівни, родом з Тюрингії. Його батько був колоніст-німець з Березина (до революції — територія Польщі), настроювачем музичних інструментів, мав майстерні у Березині та Житомирі, також до революції 1917 року — органістом лютеранської церкви м. Житомира (будівля збереглася).

Показавши видатні музичні здібності, Теофіл відправився навчатися до Віденської консерваторії, де навчався у 18931900 роках. Потів він повертається до Житомира і працює до 1916 року у Музичному училищі[2].

У Житомирі Теофіл Ріхтер одружується з дочкою житомирського поміщика Ганною Павлівною Москальовою. Її батька –  Павло Петрович Москальов — російський дворянин, поміщик, мати — Єлизавета фон Рейніке — теж дворянка (мабуть, німецької крові). В її жилах текла змішана кров: українська, російська, польська, німецька, шведська, угорська, татарська. Вона доводилася далекою родичкою знаменитій співачці Женне Лінд, яка увійшла в історію як «шведський соловей». Ось у цю дівчину й закохався її вчитель музики, запропонував руку. Але Ріхтери і Москальови у тодішньому соціумі мали «різні вагові категорії». Перші належали до міщан, хоча Данило Данилович Ріхтер за особливі заслуги перед суспільством і мав звання почесного потомственого громадянина, а другі — до дворян. Були вони і різного віросповідання та різних національностей: Ріхтери — лютерани, німці (хоча і місцеві, волинські), Москальови — православні, корінні. Тому батьки Ганни довго не давали згоду на одруження дочки. Тим більше, що її суджений був аж на двадцять років старший за наречену. Але все ж Теофіл та Ганна одружилися.

Так з'єдналися два сильних роди. Адже у цих житомирських сімей було й багато спільного. Головне — любов до музики, мистецтва.

20 березня 1915 року народився син Святослав. З трирічного віку мати, а потім батько навчають його музиці.

У 1916 році сім'я переїжджає до Одеси, де Теофіл Ріхтер стає органістом у лютеранській кірсі, йому надається квартира у будинку служителів кірхи. Паралельно Теофіл Ріхтер викладав у консерваторії загальне фортепіано. На думку колег, він займав через свою скромність «місце нижче, ніж того заслуговував»[3].

У 19251926 роках, коли вже підростає його син, «громадськість» ставить йому у провину, що він — «працівник культу», «Такі люди не мають права виховувати радянську молодь». Незважаючи на протести пастора кірхи Шеллінга, Ріхтер припиняє працювати у кірсі і стає «артистом оркестру» Оперного театру. Саме в цей час театр придбав невеликий орган, на якому Ріхтер виконує органні партії. Для утримання сім'ї Ріхтер давав також приватні уроки.

У серпні 1941 року Т. Д. Ріхтер був заарештований по ст. 54-1а КК УРСР (зрада батьківщині). Йому ставилося у провину відвідування німецького консульства[4], які відбувалися у 1932—36 роках. Був засуджений до вищої мірі покарання — розстрілу з конфіскацією майна. Вирок був приведений у виконання 6 жовтня 1941 року, за десять днів до початку німецької окупації.

Реабілітований посмертно у лютому 1962 року.

Примітки

  1. Німецька національна бібліотека, Державна бібліотека в Берліні, Баварська державна бібліотека та ін. Record #1069851515 // Німецька нормативна база даних — 2012—2016.
  2. Смирнов В.
  3. Максименко В.. Архів оригіналу за 19 грудня 2000. Процитовано 29 червня 2017.
  4. Смирнов В.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.