Сайлентблок

Сайлентбло́к (англ. silent block, букв. «тихий вузол») або гумометале́вий шарні́р деталь машин чи механізмів, що відноситься до класу віброізоляторів і використовується для ізоляції вібраційних коливань та гасіння ударних навантажень.

Сайлентблок передньої підвіски автомобіля Fiat 500R
Можливі деформації сайлентблока

Конструкція

Сайлентбок типової конструкції складається з концентрично розташованих внутрішньої і зовнішньої прецизійних втулок (обойм), сполучених шаром елестомера, зазвичай гуми. Може виконуватись заливанням простору між втулками «сирим» еластомером з наступною вулканізацією або запресовкою готової, як правило, гумової втулки між двома металевими. Є конструктивні виконання сайлентблоків з однією втулкою, а роль другої втулки виконує деталь, з якою він контактує на місці монтажу.

Сайлентблок може гасити або ізолювати радіальні, осьові, карданні та торсіонні коливання (див. рисунок). Наведені конструкції сайлентблоків можуть використовуватись при радіальних зусиллях до 300 кН.

Різновиди сайлентблоків:

  • сайлентблок у вигляді сферичної опори, що використовується при переважних карданних коливаннях;
  • ексцентричний сайлентблок, що використовується при домінуючих радіальних коливаннях у певному напрямку;
  • сайлентблоки для сприйняття переважно осьових навантажень у вигляді плоских металевих пластин із еластичним шаром між ними[1]
  • сайлентблоки конічної форми, що забезпечує підвищену механічну жорсткість і несівну спроможність в одному з осьових напрямків[2]

Принцип роботи

Нерознімне сполучення між гумою і металевими втулками усуває тертя ковзання між ними, що могло би стати причиною прискореного зношування еластомера. При цьому шар еластомера поглинає та розсіює коливання (вібрації, удари, знакозмінні деформації) за рахунок властивості еластичної деформації внутрішніх зв'язків еластомера. Здатність до гасіння коливань визначається типом і твердістю еластомера. Найкращі фізичні властивості для ізоляції і гасіння коливань мають поліуретан та еластомери на основі натурального каучуку (NR).

Переваги

Сайлентблоки не потребують технічного обслуговування і змащення, забезпечують шумоізоляцію, компенсують похибки виготовлення і монтажу суміжних конструктивних елементів.

Використання

Найбільше використання сайлентблоки знайшли в автомобільній техніці. Вони використовуються[3]:

Див. також

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.