Саскачеван (річка)

Саскачеван
Міст над річкою Саскачеван
Басейн річки Саскачеван
53°14′06″ пн. ш. 105°04′58″ зх. д.
Витік злиття річок Південний Саскачеван і Північний Саскачеван
• координати 53°14′06″ пн. ш. 105°04′58″ зх. д.
висота, м 380 м
Гирло озеро Вінніпег
• координати 53°11′06″ пн. ш. 99°15′22″ зх. д.
висота, м 220 м
Басейн Nelson-Churchill river basind
Країни: Саскачеван, Манітоба,  Канада
Регіон Саскачеван
Манітоба
Довжина 547 км
Площа басейну: 335 900 км²
Середньорічний стік 700 м³/с
Притоки: Sturgeon-Weir Riverd, Carrot Riverd, Північний Саскачеван, Південний Саскачеван і Whitefish Riverd
Водойми в руслі Сідар
Ідентифікатори і посилання
GeoNames 6141252, 6125040, 6125041
 Медіафайли у Вікісховищі

Саскачеван (англ. Saskatchewan River, фр. Rivière Saskatchewan) — одна з найбільших річок у Канаді. Річка перетинає провінції Саскачеван і Манітоба і впадає в озеро Вінніпег. Вона бере свій початок зі злиттям двох приток річки Південний Саскачеван і річки Північний Саскачеван у Саскачевані. Її басейн включає більшу частину степових провінцій та західні схили Скелястих гір в провінції Альберта і штаті Монтана. У басейні річки живе близько трьох мільйонів чоловік.[1]

Річка тече у східному напрямі до містечка Ніпавін в Саскачевані, де завдяки греблі ім. Франсіс Фінлей утворює штучне водосховище — озеро Кодет. Нижче за течією в неї впадають річки Торч (англ. Torch River) і Моссі (англ. Mossy River). Інше штучне водосховище утворює гребля ім. Е.Б. Камбел в Манітобі. Річка тече через болота й озера до містечка Де-Па, де в неї впадає річка Керрот (англ. Carrot River). Саскачеван формує річкову дельту перед озером Сідар. Звідси річка тече 5 км до озера Вінніпег.

Річка, як і провінція Саскачеван, бере свою назву з мови індіанців племені кріisiskāciwani-sīpiy, що означає «швидка річка». У 1690 році службовець Компанії Гудзонової затоки Генрі Келсі першим з європейців побачив Саскачеван, а в наступному році пройшов вгору за течією від гирла в озері Вінніпег. Таким чином Келсі виявився і першим європейцем, який побував у канадських преріях. У 1741 році експедиція Ла-Веранді побувала на Південному Саскачевані, а вже в 1774 році Метью Кокінг і Семюель Герн заснували першу факторію на озері Камберленд[2].

Примітки

  1. Сайт Канадського департаменту географічної освіти (Canadian Council for Geographic Education page)
  2. Хью Макленнан «Семь рек Канады» (с примечаниями Андрея Черкасова), Москва, Прогресс, 1990(рос.)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.