Сассетта

Сассетта (італ. Sassetta), справжє ім'я Стефано ді Джованні (італ. Giovanni di Stefano, між 1392 та 1400 —†1450) італійський художник Сієнської школи. Мав прізвиська Сассета.

Сассета
італ. Stefano di Giovanni
«Мадона з дитиною й янголами»
Ім'я при народженні Стефано ді Джованні
Народився між 1392 та 1400
Сієна, Тоскана, Італія або Кортона, Провінція Ареццо, Тоскана, Італія[1]
Помер 1450
Сієна
Національність італієць
Діяльність художник
Галузь живопис
Відомі учні Sano di Pietrod і Giovanni Di Stefanod[2]
Знання мов італійська[3]
Напрямок Сієнська школа
Magnum opus Mystic Marriage of St. Francisd, Madonna and Child with Angels, St. Peter, St. John The Baptist, St. Paul and St. Francis: The Story of the founding of the Basilica of Santa Maria Maggiore in Romed і Virgin with Child and Four Saintsd
Конфесія католицтво
Батько Джованні ді Кортона
У шлюбі з Габріелла ді Буччо ді Б'янкардо
Діти (3[2]) Giovanni Di Stefanod[1]

Життєпис

Дата і місце народження Сассетта не відомі. За деякими відомостями походив з Кортони, з огляду на прізвище його батька Джованні ді Кортона. Навчання пройшов у майстерні Паоло ді Джованні Фея (початок 1420-х років). Незабаром став працювати самостійно. В подальшому працював на замовлення численних церков Сієни.

У 1440 році одружився з Габріеллою ді Буччо ді Б'янкардо. У них було троє дітей, з яких старший, Джованні ді Стефано, став скульптором.

Сассетта помер в 1450 році в Сієні, працюючи над фресками Порта Романа (Римських воріт), з яких збереглася лише «Слава янголів» на склепінні.

Після смерті ім'я Сассетти було досить скоро забуто. Воно знову знаним лише у XVIII столітті в результаті вивчення історичних документів.

Творчість

Продовжив традиції сієнської школи XIV століття, поряд з Джованні ді Паоло Сассета був найбільшим її представником у першій половині XV сторіччя. На творчість Сассетти вплинув живопис інтернаціональної готики, мистецтво Мазоліно і Джентіле да Фабріано.

Часто працям Сасетти не вистачає вірності в трактуванні сюжету, проте це повністю компенсується зворушливим ліризмом його оповідання і властивим майстру тонким відчуттям кольору. Перший відомий сьогодні з документів замовлення на створення вівтарної картини Сассета отримав в 1423 році від гільдії торговців вовною «Арте делла Лана», яка хотіла прикрасити свою капелу в церкві Сан Пеллегріно в Сієні. Сьогодні цей твір Сассетти відомо під назвою «Вівтар Євхаристії». У 1777 році цей вівтар було розібрано, різні його частини розійшлися по різних музеях, центральна частина була втрачена.

У 1430 року Сассета отримав замовлення на картину для вівтаря св. Боніфація в Сієнському соборі. Над цим вівтарем він працював з 1430 по 1432 роки. У центральній його частині він зобразив Мадонну з немовлям і янголами, в оточенні святого Франциска, Іоанна Хрестителя, апостолів Петра і Павла. Найцікавішою частиною вівтарної картини є її пределла з історією заснування римського храму Санта Марія Маджоре. Назва «Снігова Мадонна» цей вівтар отримав саме через пределли, оскільки в день коли закладався фундамент Санта Марія Маджоре, і освячувалося місце закладки (5 серпня 356 року), в Римі несподівано випав сніг. Цей момент і зобразив на одній з картин пределли Сассетта.

Стефано ді Джованні написав безліч прекрасних «Мадонн», що зберігаються нині в різних музеях світу. Серед художників, на яких Сассетта безпосередньо вплинув були Сано ді П'єтро і П'єтро ді Джованні д'Амброджо.

Джерела

  • Keith Christiansen, in La Pittura a Siena nel Rinascimento (trad. del catalogo della mostra del 1988 di New York, Metropolitan Museum), Milano, Silvana editoriale, 1989

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.