Сатоші Накамото
Сатоші Накамото (англ. Satoshi Nakamoto) — псевдонім людини або групи людей, які розробили протокол криптовалюти Біткоїн і створили першу версію програмного забезпечення, у якому цей протокол був реалізований. Було зроблено кілька спроб розкрити реальну особу або групу, що стоїть за цим ім'ям, але жодна з них не привела до успіху.
Сатоші Накамото | |
---|---|
англ. Satoshi Nakamoto | |
Діяльність | криптограф, програміст |
Роки активності | 2008 — 2010 — 2010 |
Magnum opus | біткоїн і [[Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System]]d |
31 жовтня 2008 року Накамото опублікував статтю «Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System»[1][2] в списку розсилки з криптографії (The Cryptography Mailing list на metzdowd.com[3]), у якій описав Біткоїн — повністю децентралізовану систему електронної готівки, що не вимагає довіри третім сторонам. На початку 2009 року він випустив першу версію біткоїн-гаманця і запустив мережу Біткоїн.
Сатоші виходив в інтернет, використовуючи мережу Tor та інші засоби, що забезпечують анонімність.
У своєму профілі на сайті P2P Foundation Сатоші вказав, що йому 37 років і що він живе в Японії. Існує точка зору, що ці дані не відповідають дійсності: Сатоші пише англійською як рідною, а ПЗ Bitcoin не локалізовано для японської мови і не документовано японською.[4]
З середини 2010 року Сатоші Накамото не бере участь в роботі над проектом Біткоїн.[5]
Останній лист, адресований Гевіну Андресену, був відправлений 26 квітня 2011 року. Паролі від сайту bitcoin.org він передав Малмі ще в 2009 році. Перед зникненням він видалив свій емейл зі сторінки контактів сайту і додав туди Андресена, Малмі, Laszlo та Нільса «tcatm» Шнайдера.
Спроби деанонімізації
Досить значне число людей підозрювалися в тому, що вони є Сатоші Накамото.
Доріан Накамото
6 березня 2014 в журналі Newsweek була опублікована стаття, в якій стверджувалося, що американець японського походження Доріан Сатоші Накамото є автором Біткоїн. Згодом Доріан спростував дану інформацію.
Крейг Стівен Райт
9 грудня 2015 року поліція Сіднея проводила обшук у підприємця Крейга Стівена Райта. Деякі журналісти стверджували, що він Сатоші Накамото.[6] 2 травня 2016 року він оголосив, що нібито дійсно є автором Біткоїна. За словами журналістів, Райт нібито надав цифрові підписи, створені з використанням криптографічних ключів, які належать до першої операції з біткоїнами[7][8]. Гевін Андресен, якого Райт умовив приїхати на особисту зустріч у Лондон також стверджував, що Райт надав йому докази і їх фальсифікація була малоймовірною. Однак «доказ», який Райт надав публічно, виявився фальшивим, оскільки те, що він описав у своєму блозі, може повторити будь-яка людина, використавши загальнодоступні дані з блокчейна біткоїна (див. Атака повторного відтворення)[9][10][11][12]. Якісь нові, але переконливі докази, такі як переміщення ранніх цифрових монет Райт надавати відмовився і видалив всі записи зі свого блогу[13].
Ілон Маск
26 листопада 2017 деякі ЗМІ поширили інформацію щодо того, що творцем криптовалюти біткоїн, який ховається під псевдонімом Сатоші Нікамото, може бути підприємець Ілон Маск[14][15]. Про це повідомив студент інформатики Єльського університету, екс-стажист SpaceX Сахіл Гупта. За його словами, для створення біткоїна була використана мова С++, якою володіє Маск і яка широко використовувалася в SpaceX. Також Гупта помітив прагнення Маска вирішувати глобальні проблеми: біткоїни з'явився в 2008 році, коли світ переживав фінансову кризу, а довіра до банків знизилася до мінімуму. Ще одним можливим припущенням є те, що Маск винайшов біткоїн для подальшого використання на Марсі. На противагу цим висловлюванням, у агенстві Cryptocoins News нагадали, що 2008 рік для Маска був провальним, тому в нього навряд чи знайшлися б час і сили на створення криптовалюти. 28 листопада Ілон Маск спростував дану інформацію[16].
Дейв Клейман
На початку листопада 2018 року один із розробників коду Bitcoin Джефф Гарзик (англ. Jeff Garzik) в інтерв'ю Bloomberg заявив, що Сатоші Накамото — це експерт з комп'ютерної безпеки Дейв Клейман (англ. Dave Kleiman) із Флориди.[17] Клейман помер 2013 року, а до цього, після дорожньої аварії 1995 року, пересувався в інвалідному візку.
На користь версії Гарзика говорить особливий стиль коду Клеймана, який був програмістом-самоучкою, та той факт, що в лютому 2018 року брат Клеймана, Айра (англ. Ira Kleiman), подав судовий позов проти Крейга Райта з Австралії, який оголосив себе «Сатоші Накамото». Позивач представив суду переписку брата з австралійцем, яка начебто підтверджує створення біткоїна саме Дейвом Клейманом.[18]
Вінсент ван Волкмер
З 2018 року Інтернет стверджує[19], що художник Вінсент ван Волкмер — Сатоші Накамото. Сам він заперечує це твердження.[20]
Агенство національної безпеки США
У 1996 році на сервері Масачусетського технологічного інституту була опублікована праця авторства відділу криптолігії АНБ (National Security Agency Office of Information Security Research and Technology — Cryptology Division) «How To Make A Mint: The Cryptography of Anonymous Electronic Cash» в якій викладені принципи функціонування криптографічної анонімної електронної валюти. У 2002 році — АНБ США були створені криптографічні алгоритми на яких працює біткоїн SHA-256 і опубліковані Національним інститутом стандартів і технологій в федеральному стандарті обробки інформації FIPS PUB 180-2.
Тацуакі Окамото
Тацуакі Окамото — японський криптограф, автор декількох праць з криптографії: «Універсальна електронна готівка» (1991), «Одночасні нероздільні електронні монети» (1994), «Ефективна схема ділених електронних грошових коштів» (1995)[21] У 1998 році разом з іншим японським криптографом Шинегорі Утіямою створили криптосистему Окамото — Утіями.
Гел Фінні
Програміст з Каліфорнії Гел Фінні був одним з перших користувачів Біткоїна і саме він отримав першу транзакцію в кількості 10 біткоїнів від Сатоші Накамото[22].
У серпні 2021 року старший аналітик Bloomberg Ерік Балчунас запропонував гіпотезу, що реальним творцем біткоіну є Гел Фінні. Впевненість в цьому з'явилася у Балчунаса після перегляду повідомлення на форумі, яке Фінні залишив в 1993 році. У своєму пості Фінні описував ідею криптовалютних торгових карт, принцип яких схожий з технологією невзаємозамінних токенів (NFT)[23].
Примітки
- Nakamoto, Satoshi (24 травня 2009). Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System. Процитовано 5 березня 2014.
- Nakamoto, Satoshi (31 жовтня 2010). Bitcoin P2P e-cash paper. Архів оригіналу за 28 грудня 2012. Процитовано 5 березня 2014.
- Satoshi's posts to Cryptography mailing list. Mail-archive.com. Процитовано 14 грудня 2013.
- Wallace, Benjamin. The Rise and Fall of Bitcoin. Wired. «It seemed doubtful that Nakamoto was even Japanese. His English had the flawless, idiomatic ring of a native speaker.»
- Satoshi Nakamoto. bitcoin.it. Процитовано 18 березня 2015.
- Craig Wright as the most likely suspect to be Satoshi Nakamoto.
- Австралиец Крейг Райт назвал себя создателем биткоинов (рос.). BBC.
- Craig Steven Wright claims to be Satoshi Nakamoto. Is he? (англ.). The Economist.
- Craig Wright's signature is worthless. reddit. Процитовано 2 травня 2016.
- Истина где-то рядом: как Крэйг Райт «доказал», что он создал Биткойн (рос.). Bit•Новости.
- Открыта личность таинственного создателя Bitcoin, но сомнения остаются — «Хакер»
- Bits.media: Почему Крейг Райт это не Сатоси Накамото
- Австралиец, назвавшийся создателем Bitcoin, извинился за признание — «Хакер»
- Did Elon Musk Create Bitcoin? A Former SpaceX Employee Thinks So. Cryptocoins News. 26.11.2017. Процитовано 01.12.2017.
- Біткоін створив Ілон Маск під псевдонімом – ЗМІ. ФАКТИ. ICTV. 27.11.2017. Процитовано 01.12.2017.
- Musk: I Am Not Bitcoin’s Satoshi Nakamoto. Bloomberg. 28.11.2017. Процитовано 10.12.2017.
- Bitcoin Pioneer Who Gave Away Over $100 Million Has No Regrets, bloomberg.com, 09.11.2018. (англ.)
- Self-Proclaimed Bitcoin Inventor Accused of Swindling $5 Billion of Cryptocurrency, bloomberg.com, 27.02.2018. (англ.)
- r/Bitcoin - Is Vincent van Volkmer the bitcoin developer and inventor Satoshi Nakamoto?. reddit (англ.). Процитовано 8 лютого 2019.
- Vincent van Volkmer is not the bitcoin inventor and developer Satoshi Nakamoto. www.vincentvanvolkmer.com (нім.). Архів оригіналу за 17 січня 2019. Процитовано 8 лютого 2019.
- How To Make A Mint: The Cryptography of Anonymous Electronic Cash
- Hal Finney received the first Bitcoin transaction. Here’s how he describes it.. Washington Post. Процитовано 24 лютого 2015.
- Crypto trading cards. (англ.).
Посилання
- Последние дни Сатоши: что случилось, когда исчез создатель биткоина, ForkLog, 11.05.2021