Сатоші Накамото

Сатоші Накамото (англ. Satoshi Nakamoto) псевдонім людини або групи людей, які розробили протокол криптовалюти Біткоїн і створили першу версію програмного забезпечення, у якому цей протокол був реалізований. Було зроблено кілька спроб розкрити реальну особу або групу, що стоїть за цим ім'ям, але жодна з них не привела до успіху.

Сатоші Накамото
англ. Satoshi Nakamoto
Діяльність криптограф, програміст
Роки активності 20082010 2010
Magnum opus біткоїн і [[Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System]]d

31 жовтня 2008 року Накамото опублікував статтю «Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System»[1][2] в списку розсилки з криптографії (The Cryptography Mailing list на metzdowd.com[3]), у якій описав Біткоїн — повністю децентралізовану систему електронної готівки, що не вимагає довіри третім сторонам. На початку 2009 року він випустив першу версію біткоїн-гаманця і запустив мережу Біткоїн.


Сатоші виходив в інтернет, використовуючи мережу Tor та інші засоби, що забезпечують анонімність.

У своєму профілі на сайті P2P Foundation Сатоші вказав, що йому 37 років і що він живе в Японії. Існує точка зору, що ці дані не відповідають дійсності: Сатоші пише англійською як рідною, а ПЗ Bitcoin не локалізовано для японської мови і не документовано японською.[4]

З середини 2010 року Сатоші Накамото не бере участь в роботі над проектом Біткоїн.[5]

Останній лист, адресований Гевіну Андресену, був відправлений 26 квітня 2011 року. Паролі від сайту bitcoin.org він передав Малмі ще в 2009 році. Перед зникненням він видалив свій емейл зі сторінки контактів сайту і додав туди Андресена, Малмі, Laszlo та Нільса «tcatm» Шнайдера.

Спроби деанонімізації

Досить значне число людей підозрювалися в тому, що вони є Сатоші Накамото.

Доріан Накамото

6 березня 2014 в журналі Newsweek була опублікована стаття, в якій стверджувалося, що американець японського походження Доріан Сатоші Накамото є автором Біткоїн. Згодом Доріан спростував дану інформацію.

Крейг Стівен Райт

9 грудня 2015 року поліція Сіднея проводила обшук у підприємця Крейга Стівена Райта. Деякі журналісти стверджували, що він Сатоші Накамото.[6] 2 травня 2016 року він оголосив, що нібито дійсно є автором Біткоїна. За словами журналістів, Райт нібито надав цифрові підписи, створені з використанням криптографічних ключів, які належать до першої операції з біткоїнами[7][8]. Гевін Андресен, якого Райт умовив приїхати на особисту зустріч у Лондон також стверджував, що Райт надав йому докази і їх фальсифікація була малоймовірною. Однак «доказ», який Райт надав публічно, виявився фальшивим, оскільки те, що він описав у своєму блозі, може повторити будь-яка людина, використавши загальнодоступні дані з блокчейна біткоїна (див. Атака повторного відтворення)[9][10][11][12]. Якісь нові, але переконливі докази, такі як переміщення ранніх цифрових монет Райт надавати відмовився і видалив всі записи зі свого блогу[13].

Ілон Маск

26 листопада 2017 деякі ЗМІ поширили інформацію щодо того, що творцем криптовалюти біткоїн, який ховається під псевдонімом Сатоші Нікамото, може бути підприємець Ілон Маск[14][15]. Про це повідомив студент інформатики Єльського університету, екс-стажист SpaceX Сахіл Гупта. За його словами, для створення біткоїна була використана мова С++, якою володіє Маск і яка широко використовувалася в SpaceX. Також Гупта помітив прагнення Маска вирішувати глобальні проблеми: біткоїни з'явився в 2008 році, коли світ переживав фінансову кризу, а довіра до банків знизилася до мінімуму. Ще одним можливим припущенням є те, що Маск винайшов біткоїн для подальшого використання на Марсі. На противагу цим висловлюванням, у агенстві Cryptocoins News нагадали, що 2008 рік для Маска був провальним, тому в нього навряд чи знайшлися б час і сили на створення криптовалюти. 28 листопада Ілон Маск спростував дану інформацію[16].

Дейв Клейман

На початку листопада 2018 року один із розробників коду Bitcoin Джефф Гарзик (англ. Jeff Garzik) в інтерв'ю Bloomberg заявив, що Сатоші Накамото — це експерт з комп'ютерної безпеки Дейв Клейман (англ. Dave Kleiman) із Флориди.[17] Клейман помер 2013 року, а до цього, після дорожньої аварії 1995 року, пересувався в інвалідному візку.

На користь версії Гарзика говорить особливий стиль коду Клеймана, який був програмістом-самоучкою, та той факт, що в лютому 2018 року брат Клеймана, Айра (англ. Ira Kleiman), подав судовий позов проти Крейга Райта з Австралії, який оголосив себе «Сатоші Накамото». Позивач представив суду переписку брата з австралійцем, яка начебто підтверджує створення біткоїна саме Дейвом Клейманом.[18]

Вінсент ван Волкмер

З 2018 року Інтернет стверджує[19], що художник Вінсент ван Волкмер — Сатоші Накамото. Сам він заперечує це твердження.[20]

Агенство національної безпеки США

У 1996 році на сервері Масачусетського технологічного інституту була опублікована праця авторства відділу криптолігії АНБ (National Security Agency Office of Information Security Research and Technology — Cryptology Division) «How To Make A Mint: The Cryptography of Anonymous Electronic Cash» в якій викладені принципи функціонування криптографічної анонімної електронної валюти. У 2002 році — АНБ США були створені криптографічні алгоритми на яких працює біткоїн SHA-256 і опубліковані Національним інститутом стандартів і технологій в федеральному стандарті обробки інформації FIPS PUB 180-2.

Тацуакі Окамото

Тацуакі Окамото — японський криптограф, автор декількох праць з криптографії: «Універсальна електронна готівка» (1991), «Одночасні нероздільні електронні монети» (1994), «Ефективна схема ділених електронних грошових коштів» (1995)[21] У 1998 році разом з іншим японським криптографом Шинегорі Утіямою створили криптосистему Окамото — Утіями.

Гел Фінні

Програміст з Каліфорнії Гел Фінні був одним з перших користувачів Біткоїна і саме він отримав першу транзакцію в кількості 10 біткоїнів від Сатоші Накамото[22].

У серпні 2021 року старший аналітик Bloomberg Ерік Балчунас запропонував гіпотезу, що реальним творцем біткоіну є Гел Фінні. Впевненість в цьому з'явилася у Балчунаса після перегляду повідомлення на форумі, яке Фінні залишив в 1993 році. У своєму пості Фінні описував ідею криптовалютних торгових карт, принцип яких схожий з технологією невзаємозамінних токенів (NFT)[23].

Примітки

  1. Nakamoto, Satoshi (24 травня 2009). Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System. Процитовано 5 березня 2014.
  2. Nakamoto, Satoshi (31 жовтня 2010). Bitcoin P2P e-cash paper. Архів оригіналу за 28 грудня 2012. Процитовано 5 березня 2014.
  3. Satoshi's posts to Cryptography mailing list. Mail-archive.com. Процитовано 14 грудня 2013.
  4. Wallace, Benjamin. The Rise and Fall of Bitcoin. Wired. «It seemed doubtful that Nakamoto was even Japanese. His English had the flawless, idiomatic ring of a native speaker.»
  5. Satoshi Nakamoto. bitcoin.it. Процитовано 18 березня 2015.
  6. Craig Wright as the most likely suspect to be Satoshi Nakamoto.
  7. Австралиец Крейг Райт назвал себя создателем биткоинов (рос.). BBC.
  8. Craig Steven Wright claims to be Satoshi Nakamoto. Is he? (англ.). The Economist.
  9. Craig Wright's signature is worthless. reddit. Процитовано 2 травня 2016.
  10. Истина где-то рядом: как Крэйг Райт «доказал», что он создал Биткойн (рос.). Bit•Новости.
  11. Открыта личность таинственного создателя Bitcoin, но сомнения остаются — «Хакер»
  12. Bits.media: Почему Крейг Райт это не Сатоси Накамото
  13. Австралиец, назвавшийся создателем Bitcoin, извинился за признание — «Хакер»
  14. Did Elon Musk Create Bitcoin? A Former SpaceX Employee Thinks So. Cryptocoins News. 26.11.2017. Процитовано 01.12.2017.
  15. Біткоін створив Ілон Маск під псевдонімом – ЗМІ. ФАКТИ. ICTV. 27.11.2017. Процитовано 01.12.2017.
  16. Musk: I Am Not Bitcoin’s Satoshi Nakamoto. Bloomberg. 28.11.2017. Процитовано 10.12.2017.
  17. Bitcoin Pioneer Who Gave Away Over $100 Million Has No Regrets, bloomberg.com, 09.11.2018. (англ.)
  18. Self-Proclaimed Bitcoin Inventor Accused of Swindling $5 Billion of Cryptocurrency, bloomberg.com, 27.02.2018. (англ.)
  19. r/Bitcoin - Is Vincent van Volkmer the bitcoin developer and inventor Satoshi Nakamoto?. reddit (англ.). Процитовано 8 лютого 2019.
  20. Vincent van Volkmer is not the bitcoin inventor and developer Satoshi Nakamoto. www.vincentvanvolkmer.com (нім.). Архів оригіналу за 17 січня 2019. Процитовано 8 лютого 2019.
  21. How To Make A Mint: The Cryptography of Anonymous Electronic Cash
  22. Hal Finney received the first Bitcoin transaction. Here’s how he describes it.. Washington Post. Процитовано 24 лютого 2015.
  23. Crypto trading cards. (англ.).

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.