Свято-Миколаївська церква (Болград)

Свято-Нікольський Собор (храм)
Свято-Миколаївська церква м. Болград
45°41′00″ пн. ш. 28°36′34″ сх. д.
Тип споруди хрестово-купольний храм
Сучасний статус пам'ятка архітектури національного значення
Розташування  Україна, Болград
Початок будівництва 1871
Кінець будівництва 1878
Зруйновано не було
Стиль розвинутий класицизм
Належність Українська православна церква (МП)
Стан Відреставрований храм
Свято-Миколаївська церква (Болград) (Україна)
 Свято-Миколаївська церква у Вікісховищі

Свято-Нікольський Собор  — храм Одеської єпархії Української православної церкви (МП). Споруджена в 1871-1878 рр. Пам'ятка архітектури національного значення.

Історія

У другій половині ХІХ ст., у зв'язку зі збільшенням чисельності населення Болграда, виникла необхідність в будівництві нової церкви. Новий храм був закладений в 1871 р. на ринковій площі. Будівництво його велося за рахунок парафіян і було закінчено до 1878 р. Однак діючою церква стала лише через три роки, після того як 24 травня 1881 року вона була освячена.

У 1953 р. прихід був закритий, а будівлю церкви передано «Горторг», який використовував її до 1983 р. як склад. За роки експлуатації храм переніс кілька сильних землетрусів, негативний вплив від яких посилився відсутністю своєчасних ремонтів. В результаті в 1990-х рр. Свято-Нікольський Собор прийшов в аварійний стан.

З початку 2000-х років проводяться ремонтно-відновлювальні роботи, в результаті яких була змінена висота і конфігурація дзвінарні і світлового барабана, а також куполів.

Постановою Ради Міністрів Української РСР 24.08.1963 № 970 Свято-Нікольський Собор в Болграді прийнятий під охорону як пам'ятка архітектури республіканського (національного) значення під № 1470.

Архітектурні особливості

Свято-Нікольський Собор являє собою хрестово-купольний трипчастинний одноголовий храм, споруджений за принципом центрально-осьової симетрії. У торцях явно вираженого планового хреста організовані входи в будівлю: на західному фасаді - через дзвінарню, в трансепті - з півночі і півдня. Східне плече і трапезна перекриті напівциркульними склепіннями на попружних арках, північне і південне крило - зімкнутим склепінням. В об'ємно-просторової композиції домінує масивний еліпсоїдний світловий барабан, перекритий сферичним куполом, який через систему вітрил і арок спирається на тричвертні колони.

До західного фасаду примикає триярусна дзвінарня з притвором в першому ярусі. Верхній ярус - восьмерик, з арочними прорізами по сторонах світу. Увінчана восьмигранним шоломоподібним куполом.

Архітектурно-пластичне оформлення фасадів виконано в формах розвиненого класицизму. Входи в будівлю акцентовані чотириколонним портиками тосканського ордера з трикутними фронтонами. На стінах колонах портиків відповідають напівколони іонічного ордера. Стіни розчленовані рустованими лопатками. Напівциркульні, обрамлені тягненим лиштвою вікна фланковані напівколонами тосканського ордера і прикрашені нішами з рослинним орнаментом і сандриками.

Література

Примітки

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.