Сейсмічність Китаю

Сейсмічність Китаю - особливості сейсмологічних параметрів країни, які спричиняють регулярні землетруси.

Опис основних параметрів

Територія Китаю майже цілком знаходиться в межах східного закінчення Середземноморсько-Азіатського сейсмічного поясу, сейсмічність якого пов'язана з системою блоків літосфери, обмежених зонами розломів (Сіньцзянський, Каракорумський, Алтинтагський, Ганьсуйський, Куньлуньський і інш.). За характером сейсмічності територію Китаю можна розділити по 106о сх.д. на дві майже рівні частини. У західній частині зони землетрусів пов'язані з великими гірськими спорудами і розташовані вздовж південної околиці Китайського Тянь-Шаню, західного схилу Монгольського Алтаю, вздовж системи північних хребтів Куньлуня (Алтинтаг, Наньшань, Ціньлін) в Трансгімалаях і східній частині Гімалаїв, на сх. та півд.-сх. від Тибету в системі хребтів меридіанального напряму, аж до плато Куньмін).

Між високосейсмічними лінійними зонами тут розташовуються практично асейсмічні ділянки (наприклад, Таримська улоговина). Сейсмічна активність цих районів висока, сейсмічний режим регулярний і сильні землетруси (магнітуда понад 6) відбуваються часто, наприклад, понад 200 землетрусів за ХХ ст. на заході і понад 40 на сході.

На рівнинах сейсмічний режим нерегулярний, сейсмічна активність низька, епіцентри не утворюють чітко виражених лінійних зон, періоди активізації зміняються багатовіковими періодами затишшя. Нерідко сильні землетруси на території країни виникають несподівано в районах, які за тектонічними і геофізичними даними не віднесені до сейсмічно активних.

Руйнівні землетруси

Наприклад, найбільш руйнівні в історії людства землетруси, що відбулися в Китаї, пов'язані з другорядними тектонічними структурами; у 1556 в районі східного закінчення хребта Ціньлін (М=8,1; 830 000 жертв), у 1668 в затоці Хайчжоувань (М>9) і у 1976 в районі міста Таншань на схід від Пекіну (М=7,8, число жертв 240 000 чол.).

За останні 500 років майже половина (2,2 млн чол.) загального числа жертв землетрусів на Землі припадає на Китай.

Прогнозування землетрусів

З 70-х рр. ХХ ст. в Китаї активно розвивається прогнозування землетрусів. Сьогодні Китай, Японія і США займає провідне місце у світі у розв'язанні цієї проблеми.

Див. також

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.