1668

Геополітична ситуація

Османську імперію очолює Мехмед IV (до 1687). Під владою османського султана перебувають Близький Схід та Єгипет, Середземноморське узбережжя Північної Африки, частина Закавказзя, значні території в Європі: Греція, Болгарія і Сербія. Васалами османів є Волощина та Молдова.

Священна Римська імперія — наймогутніша держава Європи. Її територія охоплює крім німецьких земель Угорщину з Хорватією, Богемію, Північ Італії. Її імператор Леопольд I Габсбург (до 1705).

Габсбург Карл II Зачарований є королем Іспанії (до 1700). Йому належать Іспанські Нідерланди, південь Італії, Нова Іспанія, Нова Гранада та Нова Кастилія в Америці, Філіппіни. Королем Португалії формально є Альфонсу VI при регентстві молодшого брата Педру II . Португалія має володіння в Бразилії, в Африці, в Індії, в Індійському океані й Індонезії.

Північ Нідерландів займає Республіка Об'єднаних провінцій. Вона має колонії в Північній Америці, Індонезії, на Формозі та на Цейлоні. Король Франції Людовик XIV (до 1715). Франція має колонії в Північній Америці. Король Англії Карл II Стюарт (до 1685). Англія має колонії в Північній Америці, на Карибах та в Індії. Король Данії та Норвегії Фредерік III (до 1670), король Швеції Карл XI (до 1697). На Апеннінському півострові незалежні Венеціанська республіка та Папська область. Королем Речі Посполитої є Ян II Казимир (до 1668). Царем Московії є Олексій Михайлович (до 1676).

Україну розділено по Дніпру між Річчю Посполитою та Московією. Козацьку державу очолює Петро Дорошенко. На півдні України існує Запорозька Січ. Існують Кримське ханство, Ногайська орда.

В Ірані правлять Сефевіди. Значними державами Індостану є Імперія Великих Моголів, в якій править Аурангзеб, Біджапурський султанат, султанат Голконда, Віджаянагара. В Китаї править Династія Цін. В Японії триває період Едо.

Події

В Україні

У світі

 • 16 вересня польський король Ян Казимир зрікся престолу, і повернувся до Франції, де приєднався до єзуїтів і став абатом у монастирі св. Мартіна в Невері.
 • Війська московського царя взяли в облогу Соловецький монастир, ченці якого опиралися церковній реформі.
 • Деволюційна війна:
  • Французькі війська окупували Безансон.
  • Під тиском трійного союзу Англії, Нідерландів та Швеції війна завершилася підписанням 2 травня Аахенського миру, за яким Франція зберегла за собою свої завоювання в Фландрії, але поступилася Іспанії Франш-Конте.
 • 13 лютого в Лісабоні за посередництва Англії підписано мирний договір між Іспанією та Португалією. Іспанія визнала незалежність Португалії та законність португальського короля, отримавши Сеуту.
 • У Стокгольмі відкрився Банк державних станів, один із найстаріших державних банків.
 • Бомбей став власністю Британської Ост-Індської компанії.
 • Нідерландці повернулися до Суринаму.
 • Флібустьєр Генрі Морган вчинив напад на Портобелло та Панаму.
 • Негус Ефіопії Йоганнис I зібрав церковний собор, що постановив виставити з країни католицьких місіонерів.
 • Османські війська захопили у персів Басру.

Наука і культура

Померли

див. також Категорія:Померли 1668

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.