Семен Старший Збаразький

Семен Старший (Перший) Збаразький (*д/н —після 1489) князь українсько-литовського походження.

Семен Старший Збаразький
Народився невідомо
Помер після 1489
Збараж
Національність українець
Титул князь
Конфесія православ'я
Рід Збаразькі
Батько Василь Збаразький
У шлюбі з Катерина Цебровська
Діти 1 син та 1 донька
Герб

Життєпис

Походив з магнатського роду Несвізьких. Син князя Василя Збаразького. Ім'я матері невідоме. Також замало відомостей щодо місця та дати народження. Втратив батька у 1474 році після нападу татарських загонів на Збараж. Розділив дідичеві володіння з братами Михайлом, Семеном Середнім, Семеном Меншим і Федором.

У 1475 році разом із братом Михайлом вступив у конфлікт зі стрийком Семеном, який зайняв володіння іншого стрийка Солтана. У 1478 році за рішенням великого князя Литовського Казимира Ягеллона після смерті брата Семена Середнього та матері поділив їх маєтності з рештою братів, окрім Михайла. При цьому Семен став опікуном молодшого брата Федора.

У 1480 році Семен Старший завершив батьківську справу з розбудови Збаразького монастиря, частково відновивши його після нападу татар. У подальшому постійно опікувався цією оселею, що стала на тривалий час родинною для князів Збаразьких.

Але суперечки за маєтності тривали. 2 квітня 1481 року відбувся новий розподіл маєтностей: Семен Старший остаточно отримав замок і місто Збараж, 11 сіл. У 1482 році завершився розподіл володінь між іншими братами Семена Старшого. Цей рік вважається часом остаточного розподілу роду Збаразьких на власне князей Збаразьких, Вишневецьких і Порицьких. Останні згадки про Семена Старшого відносяться до 1482 року. Висловлюється версія, що став ченцем під ім'ям Олексія, згодом очоливши Холмську єпархію.

Поховано ймовірно в Збаразькому монастирі (на даний час неіснуючий).

Родина

Дружина — Катерина Цебровська

Діти:

  • Андрій (д/н-1540), 3-й князь Збаразький
  • Ганна-Катерина, дружина Якуба Вертецького

Джерела

  • Wolff J. Kniaziowie litewsko-ruscy od końca czternastego wieku. — Warszawa, 1895
  • Archiwum książąt Lubartowiczów Sanguszków w Sławucie / Wyd. nakładem właściciela pod kier. Z. L. Radzimińskiego przy współudziale P. Skobielskiego i B. Gorczaka. — Lwów, 1887. — T. 1: 1366—1506
  • Собчук В. Д. З історії титулованої української аристократії пізнього середньовіччя (Становлення роду князів Збаразьких та його володінь на Волині) // Молода нація. — К., 2000, № 1. — С. 228—245
  • Старий Збараж: призабутий княжий монастир[недоступне посилання з липня 2019]
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.