Септарії (геологія)

Септарії – різновид прихованокристалічних конкрецій в осадових (найчастіше) і магматичних породах, із тріщинами або прожилками усередині.

Септарія мергелю з тріщинами, заповненими кальцитом.

Загальний опис

Найчастіше – сидеритові або вапняково-глинисті конкреції, які всередині розбиті тріщинами висихання (синерезису) на частини – септи (від лат. septum – перегородка, стінка). Останні іноді заповнені мінеральною речовиною. На відколі або зрізі С. нерідко мають унікальний малюнок, внаслідок чого знаходять застосування як декоративно-прикладний матеріал для виготовлення сувенірів і виробів. Іноді спеціально добуваються для продажу як екзотичний, але недорогий колекційний матеріал.

Септарії осадових порід з мінералізованими зарослими тріщинами, що виходять на поверхню і розбивають її на однотипні полігональні ділянки називають "черепашачими каменями" через подібність візерунка поверхні з панциром черепахи. Всесвітньо відомі величезні (до 1 м в діаметрі і більше) вапняно-глинисті кулясті конкреції-септарії із тріщинами, виконаними кристалами кальциту, що вимиваються з корінних порід прибоєм на пляжі Тихого океану в Новій Зеландії (місцевість Моеракі).

У ряді випадків серед причин зменшення первісного об’єму можуть бути й процеси розкристалізації, перекристалізації з укрупненням зерен, і часткове розчинення, і можливість поступового виносу частини компонентів з конкрецій неоднорідного вихідного складу, наприклад сульфату кальцію із прогіпсованого мергелю. Причини виникнення С. можуть бути комплексними.

Галерея

Див. також

Література

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.