Сербосек

Сербосек (хорв. srbosjek, дослівно серборіз) — клинок на грубій шкіряній рукавиці. Застосовувався хорватськими усташами[1][2][3]. Мав рукоятку, яку надягали на руку. «Серборізи» не мали усталеної форми, вона могла варіювати від переробленої коси до якісних фабричних клинків довше 30 сантиметрів. Випускався з 1926 німецькою фірмою «Золлінген» під назвою «ніж для снопів» (нім. Garbenmesser).

Сербосек

Історія

Новий варіант «сербосека» розроблений після проведення хорватським урядом Анте Павелича спеціального конкурсу з питання: який ніж слід виготовити, щоб кати могли вбивати людей якомога швидше і при цьому якомога менше втомлювалися[2].

Партія «серборізів» була виготовлена ​​під час Другої світової війни фабрикою в німецькому місті Золінген за спеціальним замовленням хорватського уряду. Ножі з цієї партії використовувалися для масового вбивства сербів та євреїв у концентраційному таборі Ясеновац та інших місцях[1][2][3]. Такий ніж мав напис «Gräwiso» на шкіряній частини ножа, і тому іноді його називають «ніж гревізо».

У концентраційному таборі Ясеновац відбувалися змагання за швидкістю вбивства «сербосеком». За даними американського дослідника Говарда Блюма, переможець одного з змагань Петар Брзіца за ніч зарізав 1 360 сербів[4] (за іншими даними — 1 300[5]).

Див. також

Примітки

  1. Jasenovacki logor smrti, Д-р Никола Николич, 1948 года
  2. Takozvana NDH, Dr Mladen Colic, Deltapres, Белград 1973
  3. Vatikan i Jasenovac, Vladimir Dedijer, Dokumenti (Beograd: «Рад», 1987 года)
  4. Wanted!: The Search for Nazis in America, Howard Blum, Quadrangle/New York Times Book Co. 1977
  5. The Career of Andrija Artukovic. Архів оригіналу за 30 вересня 2011. Процитовано 14 липня 2014.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.