Сестри Чинг
Життєпис
Походили з лакв'єтської знаті. Доньки лак-тионга (військового очільника) в повіті Мелінь (біля сучасного Ханою) та Мак Тхієн(залегендою належала до династії Хонг-банг).
Рано втратили батька, виховувалися матірю. З дитинства спілкувалися з вояками, володіли бойовими навичками та мистецтвом. Старша з сестер — Чак — вийшла заміж за представника лакв'єтської знаті Тьї Шата (сина лактионгаз повіту Тюзієн. У 40 році останній вступив у конфлікт з ханським губернатором Су Діном, який стратив чоловіка Чак без суду. Це спричнило повстання. Допомогу надала мати, щозалучила до повстання племенних вождів (куан,фу, дао, лангів)
Протягом 40 року Чинг Чак разом з молодшою сестрою Чинг Ньї вигнали ханські загони зземель лакв'єтів, після чого їх було оголошено вионгами (правительками). Резиденцією стало місто Мелінь.Булооголошено про звільнення усього населення від податків на 2 роки. Протягом 2 ркоів вони спокійно панували.
42 року проти сестер виступило китайське військо на чолі Ма Юанєм, який до початку 43 року здобув перемогу. Сестри потрапили у полон, де були страчені, аїх голови відправлено до імператорського двору в Лояні (за легендою вони не бажаючи потрапити в полон втопилисяв річці Дей).
Сестер Чинг поважають у В'єтнамі за те, що вони вперше в історії після 247-річної окупації повстали проти Китаю. Щорічно 6 січня за місячним календарем у громаді Мелінь однойменного повіту м.Ханой проводиться Свято храму сестер Чинг.
Пам'ять
- на честь сестер названо район Ханою — Хайбачинг, а також вулиці й школи у великих містах.
- присвячено пісню «Хат Зянг Чионг Хьєу» авторів Лиу Хиу Фуока і Фан Мая
Джерела
- Taylor, Keith Weller (1983). The Birth of Vietnam. University of California Press. ISBN 978-0-520-07417-0.
- Brindley, Erica (2015). Ancient China and the Yue: Perceptions and Identities on the Southern Frontier, C.400 BCE-50 CE. Cambridge University Press. ISBN 978-1-107-08478-0.