Сигізмунд Тальберг

Сигізмунд Тальберг (нім. Sigismund Thalberg; 7 січня 1812, Женева — 27 квітня 1871, Посилипо, поблизу Неаполя, Італія) — австрійський композитор і піаніст-віртуоз.

Сигізмунд Тальберг
Основна інформація
Дата народження 8 січня 1812(1812-01-08)[1][2][…]
Місце народження Женева, Женева, Швейцарія[3][4][5]
Дата смерті 27 квітня 1871(1871-04-27)[1][2][…] (59 років)
Місце смерті Неаполь, Італія[3][4][5]
Поховання Неаполь
Роки активності з 1826
Громадянство Австрійська імперія[6]
Професії піаніст, композитор
Освіта Франкфуртський університет музики та виконавських мистецтвd
Вчителі Ігнац Мошелес
Відомі учні Virginia Gabrield і Fanny Arthur Robinsond
Жанри опера, класична музика і музика епохи романтизму
Нагороди
 Файли у Вікісховищі

Біографія

Навчався у Відні. Учень В. Гуммеля (фортепіано) і С. Зехтера (композиція). У 14 років почав публічно виступати, а в 1830 році здійснив концертне турне по Німеччині.

Пізніше концертував у багатьох головних містах Європи.

Як піаніст, відзначався блискучою технікою. В епоху Шопена і Ліста виступи Тальберга були не меншою сенсацією, відбувалося справжнє змагання цих великих віртуозів. При змаганні Тальберга з Лістом в сезон 1836-1837 років більшість симпатій припало Тальбергу.

Відвідав Німеччину, Англію, Бельгію, Голландію, Росію, Францію. У 1855—1856 роках — Бразилію та Північну Америку.

У Петербурзі Тальберг змушений був повторити фантазії на тему опери Дж. Россіні «Мойсей» тричі; він отримав чималий гонорар від продажу двох тисяч примірників її в перший же день виходу з друку. Ця ж Фантазія зробила сенсацію в Лондоні, і Тальберг отримав концертний ангажемент з оплатою в 12 тисяч франків на місяць.

У Брюсселі публіка засипала музиканта квітами, а австрійський двір влаштував йому блискучий прийом. Після виконання «Мойсея» у Голландії король нагородив Тальберга орденом і діамантовою табакеркою. Франція нагородила його орденом Почесного легіону.

В Англії він створив фантазію на теми «God save the King» і «Rule Britannia», в Росії — «Дві російські пісні з варіаціями».

У 1864 році припинив свою концертну діяльність. Останні роки життя мешкав у Неаполі.

Вибрані твори

Сигізмунд Тальберг написав велику кількість віртуозних фортепіанних п'єс. Більшість творів написано в салонному стилі.

Писав переважно для фортепіано: фантазії, варіації на різні теми, невеликі п'єси. Тальбергу належить певна кількість оригінальних творів, зокрема:

  • Концерт фа мінор ор. 5,
  • 2 ноктюрни ор. 16,
  • 3 ноктюрни ор. 31,
  • 12 етюдів ор. 26,
  • Andante.

Більшість п'єс Тальберга — транскрипції і фантазії на оперні, симфонічні теми. Свою першу оперну фантазію «Евріанта» Тальберг написав 1832 року. Оперні фантазії Тальберга є вищим досягненням салонної культури.

Автор праці «Мистецтво співу, застосоване до фортепіано» ор. 70 — зібрання транскрипцій творів старих і сучасних йому майстрів.

Посилання

Примітки

  1. Bibliothèque nationale de France Ідентифікатор BNF: платформа відкритих даних — 2011.
  2. Encyclopædia Britannica
  3. Німецька національна бібліотека, Державна бібліотека в Берліні, Баварська державна бібліотека та ін. Record #11729781X // Німецька нормативна база даних — 2012—2016.
  4. Dr. Constant v. Wurzbach Thalberg, Sigismund // Biographisches Lexikon des Kaiserthums Oesterreich: enthaltend die Lebensskizzen der denkwürdigen Personen, welche seit 1750 in den österreichischen Kronländern geboren wurden oder darin gelebt und gewirkt habenWien: 1856. — Vol. 44. — S. 118.
  5. Archivio Storico Ricordi — 1808.
  6. Österreichische Akademie der Wissenschaften Österreichisches Biographisches Lexikon 1815–1950 / Hrsg.: Österreichische Akademie der Wissenschaften
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.