Сидячий Бик

Сидя́чий Бик (англ. Sitting Bull, лак.Татанка Ійотаке, близько 1831 15 грудня 1890) вождь і духовний провідник індіанських племен племені хункпапа народу сіу, національний народний герой США[6].

Сидячий Бик
Tȟatȟáŋkja Íyotakke
Ім'я при народженні англ. Jumping Badger
Народився 1831[1][2][…]
Grand River
Помер 15 грудня 1890(1890-12-15)[3][4][…]
Територія Дакота, США
·вогнепальне поранення
Країна  США
Національність Гункпапаd[5]
Діяльність Вождь, митець
Галузь сіу
Знання мов англійська, Сіу і Лакота (мова)
Учасник Війна за Чорні Пагорби
Посада Вождь
У шлюбі з Light Haird, Four-Robes-Womand, Snow-on-Herd, Seen-by-her-Nationd і Scarlet Womand
Діти Crow Footd
Автограф

Біографія

Сидячий Бик очолював племена індіанців, що протистояли переселенню в резервації: як противник переселення та підписів несправедливих угод, мав багато наступників серед усіх племен лакота. 25 червня 1876, під час Війни за Чорні Пагорби, об'єднані війська індіанців сіу та шеєнів під проводом Сидячого Бика та Шаленого Коня в битві при Літл-Біггорн розбили кавалерію генерала Джорджа Кастера; була це одна із найзначніших перемог індіанців у війні за свою територію. Після поразки Кастера армія США почала справжнє полювання на «зрадників-індіанців». Великий табір розділився на групи, котрі спробували уникнути поселення в резервації і дали відсіч військам. Група Сидячого Бика відступила в Канаду, але в 1881 році і вони були вимушені здатися; самого Сидячого Бика було ув'язнено у Форт-Ренделі. Після звільнення у 1883 році активно виступав проти продажу земель резервації.

Коли в 1890 році серед племен сіу з'явилося багато прибічників месіанського культу Танцю Духа — і ситуація виходила з-під контролю — вирішено арештувати найагресивніших вождів: у першу чергу — Сидячого Бика. Хоч сам не був із числа ватажків культу, однак залишався дуже вороже настроєним до білих — і готувався до повстання. При спробі заарештувати його виникла перестрілка і вождя вбив сержант індіанської поліції Червоний Томагавк.

Див. також

Примітки

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.