Система управління польотом літака

Система управління польотом літака (англ. Flight Management system, FMS) — комп'ютеризована система, що допомагає пілоту контролювати та керувати системами повітряного корабля (ПК) для безпечного виконання польоту. Система FMS виконує всі технічні, рутинні операції із системами ПК, що використовуються під час польоту, дозволяючи пілоту більше часу приділяти керуванню польотом, а не налаштуванню систем.

Honeywell Pegasus FMS

Під час польоту пілот ПК використовує велику кількість пілотажно-навігаційних засобів. Інформація від кожного з них є важливою для літаководіння та безпеки повітряного руху. У повітрі на різних етапах польоту пілот ПК потребує різноманітної пілотажно-навігаційної інформації від принципово різних навігаційних систем. Так, наприклад, під час посадки найбільш важливою є інформація від системи посадки про відхилення від глісади, а під час польоту на трасі — орієнтування за наземними радіомаяками та супутникова навігація. Сучасні навігаційні системи надто складні для користування (пілот ПК повинен чимало часу витрачати на користування ними).

Структура FMS

У загальному випадку FMS складається з двох обчислювачів і двох багатофункціональних блоків контролю та відображення (Multifunction Control and Display Unit — MCDU). Обчислювач розміщується у технічному відсіку, а MCDU — «під рукою» у пілота .

Джерела вхідної інформації FMS

  • радіомаячних систем VOR/DME;
  • автоматичного радіокомпаса;
  • радіовисотоміра (істинну висоту над підстильною поверхнею);
  • приймача супутникової навігації (GPS, ГЛОНАС) (координати місцезнаходження ПК) та їх функціональних додатків (LAAS, WAAS, EGNOS);
  • інерціальної навігаційної системи (кутові координати (курсу, крену, тангажа) та прискореня);
  • системи попередження зближення літаків у повітрі (TCAS);
  • системи раннього попередження наближення землі.

Багатофункціональний блок контролю та відображення

Взаємодію FMS з пілотом забезпечує MCDU. Цей блок використовують для програмування функцій FMS та відображення робочої інформації. Інтерфейс MCDU складається з екрана та клавіатури. Для відображення інформації застосовують кольоровий рідкокристалічний дисплей (Liquid Crystal Display — LCD). Застарілі моделі MCDU були побудовані на основі монохромної електронно-променевої трубки. Застосування LCD для побудови дозволило зменшити розміри відображальної частини та вирізнити певну інформацію різним кольором для більш наочного сприйняття.

Основні функції FMS

Використовуючи глобальні бази аеронавігаційної інформації та інформацію від бортового обладнання, FMS виконує три основні функції:

  • навігацію;
  • оцінювання оптимальних параметрів польоту;
  • керування.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.