Скринька з секретом (мультфільм)

«Скринька з секретом» — радянський мальований мультфільм 1976 року режисера Валерія Угарова, музична фантазія за мотивами казки Володимира Одоєвського «Містечко в табакерці» (текст у Вікітеці).

Скринька з секретом
рос. Шкатулка с секретом
Жанр мультфільм, мюзикл
Режисер Valeriy Ugarovd
Сценарист Є. Агранович
Оператор М. Друян
Композитор В. Мартинов
Художник Зуйков Володимир Миколайовичd
Кінокомпанія Союзмультфільм
Тривалість 612 секунда
Мова російська
Країна  СРСР

Цей мультфільм є не першим радянським мультфільмом в естетиці британського мультфільму «Жовтий підводний човен» (1968). Йому передували «Розсіяний Джованні» (Весела карусель 1, 1969) Анатолія Петрова і «Чи не про тебе цей фільм?» (Весела карусель № 5, 1973) того ж Валерія Угарова — в останньому використовуються ранні електронні експерименти композитора Володимира Мартинова.

Музика та звукові ефекти виконані на аналоговому синтезаторі EMS Synthi-100 інженера Петра Зінов'єва.

Сюжет

Хлопчик розглядає старовинну музичну скриньку, в якій на верхній кришці зображено подобу маленької сцени. Його батько каже, що раніше, коли шкатулку заводили, на цій сцені танцювали фігурки, але потім скринька зламалася з невідомої причини. Батько пропонує синові самостійно розгадати секрет поламки і йде. Залишившись наодинці, хлопчик міркує, що зможе розгадати секрет поламки, якщо стане дуже маленьким і пробереться всередину скриньки. Бажання виконується: дитина стає маленькою і через отвір для заведення потрапляє у світ мешканців скриньки, де в даний момент все не діє. Хлопець мандрує по механізму, вивчаючи кожну деталь і, торкаючись частин механізму, мимоволі приводить їх у дію — кожна деталь на мить оживає, перетворюючись на казкового персонажа. Нарешті, хлопчикові відкривається проблема: безладно розкручені витки пружини (коли хлопчик акуратно вкладає в рулон сталеві кільця, глядач бачить, як ожив ще один персонаж: королева скриньки Пружина) і фіксатор, куди встромляється пружина, що відійшов від зубчастого колеса (коли хлопчик приводить його в зчеплення з зубчастим колесом, на кришці скриньки з'являється загадковий гном-арлекін). Хлопчик заводить пружину і запускає справний механізм, скринька оживає.

Починається музична вистава, в якій хлопчик стає глядачем і більше не показується. Йде музичний спектакль, який розігрують деталі механізму шкатулки, представлені у вигляді живих персонажів. Спочатку з'являються хлопчики і дівчатка-Дзвіночки, потім — Молоточки (у вигляді вело-еквілібристів), потім з'являється Валик в образі генерала, а над ним гордо дефілює в образі «леді з вищого світу» Королева-Пружина. Герої-деталі танцюють і співають пісню, в якій у кожного персонажа свій куплет, в якому він розповідає хлопчикові (і глядачу) про себе, але при цьому недвозначно хвалить себе, заявляючи, що в скриньці він — найпотрібніша деталь. У той же час в танці деталі демонструють гармонійну єдність — Королева-Пружина змушує Валик крутитися, Валик змушує Молоточки стукати, Молоточки стукають по Дзвіночках, а самі Дзвіночки від цього відтворюють музику. Під ногами плутається у всіх гном-арлекін (той самий фіксатор), який відчайдушно намагається звернути на себе увагу, тому що хоче, щоб на загальному святі оцінили і його, але деталі байдужі до нього — відпрацьовуючи музичну програму вони курсують у різних напрямках і ледь не чавлять його. Бачачи марність спроб, гном-арлекін інтригує героїв, заявляючи, що знає якийсь дуже важливий для них секрет. Врешті решт він кричить, що покаже їм хто головніший, і обізвавши всіх хвальками, біжить у нутрощі скриньки. Інші деталі, розсердившись, кидаються за ним. Гном-арлекін приводить їх до того самого фіксатора, який перебуває в його віданні. Зі словами «Зламається ось ця штука — скринька не видасть ні звуку!» гном відпускає храповик. Королева-Пружина хаотично розкручується, інші деталі падають і скринька знову ламається.

Після цього хлопчик прокидається, оскільки все побачене було сном. З'являється батько і питає, чи зміг він розгадати секрет скриньки. Дитина зізнається, що заснув, але каже, що, йому здається, він зрозумів, у чому секрет поламки, і запрошує батька розібратися разом.

Відмінність від казки Одоєвського

У мультфільмі головною деталлю скриньки є вигаданий спеціально для екранізації персонаж «храповик», без якого скринька не може завестися. «Пружинка» в свою чергу представлена лише як пружина заведення, що дає йому енергію, в той час як у самій казці вона є баланс-спіраллю, що задає такти годинникового механізму — тобто, в оригінальній казці саме вона є найголовнішою деталлю скриньки.

Творці

  • Автор сценарію Євген Агранович
  • Режисер — Валерій Угаров
  • Художники-постановники: Володимир Зуйков, Ада Нікольська
  • Композитор Володимир Мартинов
  • Музика записана в експериментальній студії електронної музики за участю вокально-інструментального ансамблю «Орегон»
  • Текст пісень Альберт Іванов
  • Оператор Михайло Друян
  • Звукооператор Володимир Кутузов
  • Монтажер — Маргарита Міхєєва
  • Асистенти: Л. Кошкіна, Т. Литко, В. Петерсон
  • Художники-мультиплікатори: Віолетта Колеснікова, Юрій Кузюрін, Галина Зеброва, Олег Комаров, Тетяна Фадєєва, Олександр Давидов, Валерій Угаров, Олексій Букін, Олександр Панов
  • Співають: Геннадій Трофімов, Ашот Адамян, Тетяна Решетнікова, Юрій Лошкарьов, Олена Камбурова, Світлана Харитонова, Андрій Горін, Володимир Гусєв, Володимир Мартинов (Тато/музичний валик) і Світлана Виноградова.
  • Редактор — Аркадій Снесарєв
  • Директор картини — Любов Бутиріна

Нагороди та призи

  • «Скринька з секретом» — Приз на I конгресі UNITEK.[1]

Факти

В запису вокальних партій брали участь учасники рок-групи «Олов'яні солдатики»: Юрій Лошкарьов, Андрій Горін і Віктор Гусєв.

Видання на відео

У 1980-ті роки в СРСР мультфільм випускався в збірці виданням «Відеопрограма Держкіно СРСР» на відеокасетах VHS. У Росії до середини 1990-х Studio PRO Video випускала його в збірках на VHS. З середини 1990-х років випускався на VHS студією «Союз-Відео». Всі ліцензійні відеокасети VHS вироблялися зі звуком Hi-Fi Stereo і в системі PAL.

У 2000-ті роки випущений на DVD у збірці мультфільмів «Музична скринька» у форматі 4:3, зі звуком Dolby Digital і в системі PAL.

Про мультфільмі

Тема уяви, фантазії — ще одна відмітна риса у творчості Валерія Угарова. Найбільш показова музична феєрія «Шкатулка з секретом» (1976) — своєрідна міні-опера за мотивами казки Володимира Одоєвського «Містечко в табакерці». Герой фільму — хлопчик — засинає і опиняється всередині скриньки. В екранізації початковий мотив «пізнавання» відходить на другий план, поступаючись музиці, динаміці, калейдоскопу кольору. У фільмі діє немислиме число персонажів, яке росте від кадру до кадру. До фіналу темп оповіді прискорюється, музика стає все голоснішою, напруга досягає найвищої точки — і все це для того, щоб зупинитися, зруйнуватися і завмерти назавжди. Хлопчик створив улюблений Угаровим безлад і … прокинувся.

— Сергій Капков[2]

Примітки

  1. Сергей Капков. Энциклопедия отечественной мультипликации. М. : Алгоритм, 2006. — 816 с. 3000 екз. — ISBN 5-9265-0319-4. С. 654—655.
  2. Сергей Капков. Валерий Угаров // Наши мультфильмы : [арх. 31 серпня 2007] / Арсений Мещеряков, Ирина Остаркова. Интеррос, 2006. — ISBN 5-91105-007-2. Архівовано серпень 31, 2007 на сайті Wayback Machine.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.