Скіфський курган (Хмельницький)

Скі́фський курга́н — археологічний об'єкт, розташований на проспекті Миру, 102, у місті Хмельницькому. Має охоронний статус згідно з розпорядженням Хмельницької обласної державної адміністрації від 18 травня 1999 року № 194/99-р[1].

Скіфський курган
49.4294665° пн. ш. 27.0199994° сх. д. / 49.4294665; 27.0199994
Місто Хмельницький, проспект Миру, 102

Історія

Курган розташований над схилом лівого берега річки Південний Буг на вододільній частині плато. Поверхня кургану задернована[2]. Перші згадки[3] про скіфський курган, датовані 1901 роком, є у Ю. Й. Сіцінського[2] в його роботі «Археологічна карта Подільської губернії»[4].

В 1997 році польові дослідження у цьому місці проводила охоронна археологічна експедиція за участю С. Ю. Демидка[2].

Заступник голови громадської організації «Українська громада» Володимир Кузьма стверджував, що скіфський могильний курган був насипаний не пізніше VII–III століть до н. е.[4]

Станом на 1 липня 2016 року відділ охорони пам'яток історії та культури у Хмельницькій області підготував акт технічного стану, облікову картку, паспорт, охоронний договір з Хмельницьким міським головою О. С. Симчишиним на курган на проспекті Миру, 102, для збереження та охорони кургану[1].

Станом на 2016 рік висота насипу кургану становить до 2 метрів, а його діаметр — близько 20 метрів[2].

В 2006 році курган обстежив І. Р. Михальчишин, і в своєму звіті він вказав розміри 40—25 метрів в діаметрі та 2 метри висотою. Насип об'єкту розтягнутий у східному напрямку, на що могла вплинути забудова навколишніх житлових споруд. І. Р. Михальчишин вважає, що скіфський курган можна віднести до II—I тисячоліть до н. е. через його розміри та розташування у високій точці[2].

На місці об'єкту хмельницькі активісти встановили дерев'яний хрест. Ініціатором цього був редактор газети «Проскурів» Б. П. Теленько.

В 2010 році курган було обстежено І. Р. Михальчишиним, С. М. Шпаковським, в 2016 році — С. О. Семенчуком, С. М. Шпаковським. Є підстави вважати, що скіфський курган у Хмельницькому належить до доби бронзи[2].

Скіфський курган у Хмельницькому відносять до культури племені скитів-орачів. Припускають, що на цьому місці була битва з чужинцями. Загиблі у бою одноплемінники могли бути поховані у цьому кургані[5].

Оскільки скіфський курган перебував у зоні забудови житловими будинками, його могли знищити під час робіт. Табличка про цінність об'єкту на цьому місці була відсутня. Представники місцевого козацтва вирішили захистити місце і встановили на верхівці кургану дерев'яний хрест, який і врятував це місце від забудови[4].

В 2010 році на сесії міської ради було підтримано звернення громадського об'єднання «Українська громада», згідно з яким міському управлінню архітектури та містобудування треба було провести конкурс для спорудження пам'ятника «Скіфський курган — історія наших предків». За результатами цього конкурсу було принято проект народного художника України Миколи Мазура[5]. На території кургану планували побудувати чотири великі камені, які б вказували на сторони світу і створити давній посівний календар. Створення композиції оцінювалось в три мільйона гривень[4].

Примітки

Джерела

  • Ред. кол. Баженов Л.В. (голова), Єсюнін С.М. (співголова, відповід. редактор) та ін. Матеріали I-Міжнародної наукової історико-краєзнавчої конференції "Місто Хмельницький в контексті історії України". — Хмельницький, 2016. — 440 с. — ISBN 978-617-7094-60-8.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.