Слінкі
Слінкі (англ. slinky, «елега́нтний», «ви́тончений», «пла́вний») — крокуюча гвинтова пружинка, яка може спускатися по сходах.
![](../I/2006-02-04_Metal_spiral.jpg.webp)
Історія
Іграшку випадково «винайшов» у 1943 році американський інженер-механік Річард Томсон Джеймс (1914—1974), коли досліджував пружини для балансування чутливих приладів на кораблях.[1] Коли Річард Джеймс випадково випустив довгу гвинтову пружину з рук, вона, перед тим як зупинилася, зробила кілька «кроків» по підлозі. Джеймс задумався і зрозумів, що з неї можна зробити гарну іграшку. Назву для іграшки придумала його дружина Бетті М. Джеймс (1918—2008).[2] У 1945 році подружжя взяло позику на 500 доларів і забавка появилася на полицях керамниць.[1] Спочатку її виготовляли з шведської синьо-чорної сталі, але коли його дружина Бетті Джеймс очолила виробництво, вона замінила її на американську сталь сріблястого кольору.
Принцип дії
![](../I/We_Made_It_-_Thinktank_Birmingham_Science_Museum_-_Slinky_(8613921401).jpg.webp)
Іграшка в дії
Принцип дії забавки дуже простий. Щоб його побачити треба лише поставити іграшку на верху довгих сходів, потім взяти її верхній кінець і ніби перекинути її на першу сходинку, а далі насолоджуйтесь цікавим, захоплюючим та неповторним видовищем.
Види гри
Деякі діти які вперше побачили якусь дивну, нову іграшку просто не знають що з нею робити, і вигадують свої варіанти гри. Вони беруть один кінець слінкі в одну руку, а інший в другу й просто першу руку опускають, а другу піднімають і таким чином виходить дуже захоплююче видовище. А деякі роблять так: дві людини беруть іграшку й розтягують її у різні боки таким чином роблячи дожелезну скакалку. Кожен хто вперше побачить слінкі й не знатиме як вона працює обов'язково знайде спосіб з нею погратися.
Іграшка в школі
Металева або пластикова пружина — слінкі, з діаметром 100 мм, використовуються в кабінетах фізики загальноосвітнього навчального закладу для проведення дослідів з механіки. Загальна довжина непластично розтягнутої пружини не менше 2 м. За допомогою пружини можна легко моделювати поздовжні механічні хвилі і вивчати їх властивості.[3]
Відзнаки
Примітки
- Випадковий винахід слінкі smithsonianmag.com 29.08.2019 (англ.)
- Бетті Джеймс, яка назвала іграшку слінкі, померла у віці 90 років nytimes.com 25.11.2008 (англ.)
- Довга металева пружина — слінкі uchprib.com.ua
Посилання
- Офіційний сайт
- Чи падіння слінкі заперечує гравітацію? youtube.com (англ.)
- Падаюча слінкі physics.usyd.edu.au 12.12.2012 (англ.)