Собор Святого Йосафата

Собор Святого Йосафата — український католицький собор в місті Едмонтон, Альберта, Канада. Собор є резиденцією Єпархії Едмонтона, і входить в єпархію греко-католицької Української Церкви закордоном. Собор був побудований у 1947 році архітектором Філіппом Ру.

Собор Святого Йосафата
St. Josaphat Cathedral
53°33′15″ пн. ш. 113°29′23″ зх. д.
Тип споруди собор[1]
Розташування  Канада, 
Едмонтон
Архітектор Філіпп Ру
Засновник Українська діаспора
Початок будівництва 1939
Кінець будівництва 1947
Стиль Філіпп Ру, Прерійний собор[що це?]
Належність Едмонтонська єпархія УГКЦ
Єпархія Едмонтонська єпархія УГКЦ
Стан provincial historic resourced і municipal historic resourced[1]
Адреса 97 Street NW
Вебсайт офіційний сайт
Собор Святого Йосафата (Канада)
 Собор Святого Йосафата у Вікісховищі

Історія

Фотографія будівництва собору Святого Йосафата

Єпархія Святого Йосафата була заснована в 1904 році як ініціатива української діаспори та католицької ієрархії Західної Канади.[2]

Перша офіційна українська літургія в Едмонтоні була здійснена 9 листопада 1902 року в церкві Святого Йоахіма, керованої французькими облатами. Українці продовжували використовувати цю церкву, виділяючи час для української літургії щонеділі та у святкові дні. Протягом більшої частини свого першого року в Канаді батьки Едмонтонської церкви жили разом з облатами.[3]

Через місяць після прибуття українських місіонерів єпископ Легал придбав в Едмонтоні землю для будівництва української церкви. Священники Філас і Дидик вирішили продовжити будівництво церкви на цій ділянці. На гроші, позичені у французького єпископа і інших священників, вони побудували церкву довжиною 18 с половиной метров і шириною 12 метров. Екстер'єр був побудований в 1904 році й обійшовся у 2500 доларів.

Благословення Едмонтонської церкви відбулося в неділю 27 листопада 1904 року — у свято Святого Йосафата. На свято з'їхалося велика кількість українців з усіх околиць. Багато англійців та французів також були присутні на благословенні церкви.

Хоча церква була закінчена зовні, інтер'єр все ще потребував допрацювання. Взимку в церкві не можна було проводити служби через сильний холод. Оскільки на покупку печі або вугілля не було грошей, люди допомагали доставляти вугілля з берегів річки Саскачеван. А місцевий торговець лісоматеріалами, надавав багато матеріалів для внутрішньої обробки церкви. 7 квітня 1906 року інтер'єр церкви був завершений.[3]

В 1913 році церква була значно розширена — у два рази в порівнянні з початковим розміром. Розширення обійшлася в 3500 доларів.

З кожним роком в Едмонд прибувало все більше і більше українців і 30 листопада 1916 року відбувся перший з'їзд українських католиків в провінції Альберта.

У 1938 році, в 950-ту річницю Українського християнства була запропонована ідея і план будівництва нової монументальної церкви в Едмонтоні. Українська католицька церква св. Йосафата в Едмонтоні була спроєктована архітектором Філіппом Ру.

Будівництво нової церкви почалося в 1939 році у будівлі першої церкви. Закладення наріжного каменю нової церкви відбулося 1 жовтня 1939 року. У церемонії взяв участь єпископ Ладика. Благословення хрестів на куполах сталося 21 жовтня 1941 року.

Урочисте освячення церкви відбулося в 1947 році. А статус собору церква Святого Йосафата здобула 3 травня 1948 року. У цей день була утворена українська Едмонтонська єпархія. Єпископ Ніл був призначений єпископом церкви 13 квітня того ж року.[3]

У 1949 році Юліан Буцманюк почав займатися розробленням планів з прикраси собору. Як тільки плани були створені, почалася робота по розпису собору. Художники використовували яєчні темперні фарби, які готували самі, змішуючи фарбу в великих відрах. Фарба складалася з порошкових пігментів, змішаних з водою, молоком і яйцями. Робота була завершена за 5 років. Але роботи по прикрасі храму ще тривали.

У 1959, прихід придбав прикрашені люстра і світильники, був встановлений новий квадратний вівтар з чорного мармуру, були придбані убирання для столів, стільці у святилище і новий килим.

У 1960 році прихід побудував великий металевий паркан навколо церковної території, нові терасові сходи для собору, а також нові тротуари навколо нього і нову покриту асфальтом стоянку. Прихід також побудував нову простору парафіяльну церкву і перефарбував будівлю собору. 23 лютого 1964 року відбулося освячення нового приходу. У тому ж році Букманюк розробив і намалював іконостас для собору.

6 квітня 1997 року преподобний Лоуренс Хукулак був призначений єпископом Едмонтонської єпархії.

А в 1999 році преподобний Михайло Планчак став пастором собору.[4]

Архітектура

Собор нині має сім восьмикутних мідних куполів, кожен з яких увінчаний хрестом, що символізує сім церковних таїнств. Стіни зроблені з червоної цегли, з пілястрами з більш темної цегли й орнаментальними хрестами з жовтої цегли у верхніх секціях.

Посилання

Примітки

  1. Alberta Register of Historic Places
  2. Alberta Register of Historic Places. hermis.alberta.ca.
  3. Our History. St. Josaphat's Cathedral.
  4. Clergy and Staff. St. Josaphat's Cathedral (амер.).
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.