Сосо (держава)

Сосо (1076 1240 роки) — держава в Західній Африці, що утворилося внаслідок занепаду імперії Гана. Була підкорена імперією Малі. В істориків відома також як Пізня Гана.

Sosso
Держава Сосо

1076  1240
Розташування Пізня Гана
Держава Сосо
Столиця Гуссене
Кулікоро
Кумбі
Мови сонінке
Релігії анімізм
іслам
Форма правління монархія
ганаКамбіне Діаріссо
Історичний період Середньовіччя
 - Засновано 1076
 - Ліквідовано 1240

Історія

Область, де утворилася майбутня держава населяли племена сусу (сосо), що підкорялися гана (володарям) держави Вагаду. З часом тут набув впливу клан Діарісса, що обіймав посади намісників.

1076 року після поразки військ Вагаду у війні проти Альморавідів Камбіне Діаріссо оголосив про власну незалежність. Столицею стало поселення Гуссене (сучасна область Кайєс). 1087 року після загибелі еміра Абу-Бакра ібн Умара було відвойовано колишню столицю Вагаду — Кумбі, де Камбіне Діаріссо прийняв титул гани, оголосивши про відновлення імперії. Втім інші держави, що утворилися внаслідок розпаду Вагаду — Ґіри, Діафану, Сама, Дженне — не визнали владу Пізньої Гани (Сосо). Також довелося боротися проти сонгаїв з міста Гао, держав Уагудугу і Каніага.

З метою посилення свого становища та отримання допомоги від берберів наступник гана прийняв іслам та змінив ім'я на Сулейман. Втім все ж в почті переважали анімісти. Цей та наступний правитель Банна-Бубу (1100—1120) в союз із племенами фульбе боролися за відновлення імперії Вагаду. Столицею стає Кулікоро, а колишня столиця Вагаду — Кумбі — перетворюється на церемоніальний центр.

В подальшому гани Сосо Махан Вагаду, Гане, Муса — не змогли розширити держави. Втім вона залишалася впливовою в басейні Нігеру. 1180 року після смерті гани Бірама Сако його сини почалися боротьбу за владу. Цим скористався Діара Канте, правитель невеличкої держави Каніага, який зрештою захопив владу в Сосо. Син останнього Сумаоро Канте 1203 року поставив в Кулікоро номінальним правителем Сумабу Кіссе. 1235 року він визнав владу Малі, але 1240 року позбавлений влади, а його володіння приєднано до імперії Малі.

Джерела

  • Germaine Dieterlen et Diarra Sylla, L'empire de Ghana: le Wagadou et les traditions de Yéréré, Paris, Karthala-association ARSAN, 1992.
  • Shillington, Kevin (2012). History of Africa. London, England: Palgrave Macmillan. pp. 93, 101.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.