Спалах Ірідіуму

Спалах «Ірідіуму» — явище, яке викликало відбиття сонячного світла полірованими поверхнями антен супутників системи супутникового зв'язку «Ірідіум». Космічний сегмент мережі «Ірідіум» складається з 66 космічних апаратів (масою приблизно 700 кг кожен), рівномірно розміщених на 6 приполярних кругових орбітах з нахилом 86,4 ° і висотою близько 780 км.

Супутник «Ірідіум»
Фото спалаху «Ірідіуму», знята з витримкою 30 с.

Час життя одного космічного апарату системи складає не менше 5 років. Кожен апарат формує свою зону обслуговування площею близько 19 мільйонів квадратних кілометрів. Зони обслуговування всіх 66 космічних апаратів повністю покривають Землю.

Зв'язок з абонентами підтримується за допомогою 3 головних антен (MMA — Main Mission Antenna) розміром 86 × 186 см.

Час від часу одна з антен MMA відбиває сонячні промені на поверхню Землі, створюючи відблиск діаметром близько 10 км, що рухається по поверхні планети. Для земного спостерігача це виглядає як плавна поява і подальше плавне зникнення найяскравішої зірки. Явище тривало менше 10 секунд.

Оскільки положення кожного космічного апарату відоме з високою точністю, можливо обчислити час появи таких відблисків для будь-якої точки планети. Любителі астрономії часто фотографують це красиве явище.

Деякі спалахи були дуже яскраві — багато з них досягають зоряної величини -8, а деякі -9,5. Спалахи такої яскравості можуть спостерігатися навіть вдень, але справляють найбільше враження вночі. У свій час супутники системи «Ірідіум» в момент відображення сонячного світла на Землю були найяскравішими зіркоподібними об'єктами на небосхилі.

Кінець епохи спалахів «Ірідіумів»

Схема утворення спалаху

Після того як перше покоління «Ірідіумів» відслужило свій термін, супутники один за одним зійшли з робочих орбіт і згоріли в земній атмосфері[1]. Супутники що їх замінили є меншими, і таких спалахів не продукуватимуть. Повідомлення про вхід останнього з цих спутників в атмосферу зявилось 28 грудня 2019 року, що ознаменувало закінчення епохи явища спалахів «Іридіумів»[2].

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.