Спалимість

Спали́мість — це здатність речовини або матеріалу до горіння[1].

Займання — це початок горіння під дією джерела запалювання[2].

За спалимістю речовини і матеріали поділяються на три групи:

  • Спалимі — речовини і матеріали здатні самозайматися, або займатися від джерел запалювання і самостійно горіти або тліти після його віддалення[3]. До них належать всі органічні речовини.
  • Неспалимі — речовини і матеріали, які не здатні до горіння у повітрі, від джерел запалювання не займаються, не тліють і не обвуглюються. Це неорганічні матеріали, метали та ін[4].
  • Важкоспалимі — речовини і матеріали, які горять від джерела запалювання, але не здатні горіти після його видалення. Це матеріали, які містять спалимі та неспалимі складові[4].

Спалимість рідин

Спалимі рідини більш пожежонебезпечні, ніж тверді матеріали і речовини, тому що вони легко займаються, інтенсивніше горять та утворюють з повітрям вибухо- та пожежонебезпечні суміші і характеризуються

  • температурою спалаху,
  • нижньою і верхньою межею поширення полум’я[4].

Класифікація рідин за спалимістю

За температурою спалаху розрізняють рідини:

  • Легкозаймисті (ЛЗР) — це рідини з температурою спалаху до 61°С (в закритому тиглі) або до 66°С (у відкритому тиглі).
  • Спалимі рідини (СР) — це рідини з температурою спалаху понад 61°С (в закритому тиглі) або понад 66°С (у відкритому тиглі)[4].

Спалимість газів

Ступінь пожежовибухонебезпечності спалимих газів визначається також концентраційними межами поширення полум’я[5].

Примітки

  1. Пожежонебезпечні властивості матеріалів і речовин // Атаманчук П. С., Мендерецький В. В., Панчук О. П. Чорна О. Г. Безпека життєдіяльності. Навч. посіб. - К.: Центр учбової літератури, 2011. - 276 с.
  2. Умови, необхідні для виникнення горіння // В. Ц. Жидецький, В. С. Джигирей, О. В. Мельников.  Основи охорони праці. — Вид. 2-е, стериотипне. — Львів: Афіша, 2000. — 348 с.
  3. Показники пожежовибухонебезпеки речовин і матеріалів // В. Ц. Жидецький, В. С. Джигирей, О. В. Мельников.  Основи охорони праці. — Вид. 2-е, стериотипне. — Львів: Афіша, 2000. — 348 с.
  4. Там само.
  5. Там само: Показники пожежовибухонебезпеки речовин та матеріалів

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.