Ставрограма

Ставрограма (також Тау-Ро), — знак, що виник після поєднання двох грецьких літер: «тау» і «ро».

Ставрограма (Тау-Ро)

Ранні християни використовувала його як абревіатуру слова «хрест» грецькою мовою. Зокрема, таке скорочення вжито в одному з рукописів Євангелія від Луки.

Виникнення та значення

Скорочення для стаурос

Ставрограма була вперше використана для скорочення слова Стауро́с(σταυρός), грецьке слово хрест, в ранніх рукописах Нового Завіту та візуально зображала Ісуса Христа на хресті.[1]

Тау і Ро окремо

Дві літери тау і ро можна зустріти окремо як символи, які вже є на ранньохристиянських осуаріях. Тертуліан пояснює «тау» як символ хреста; літера «ро», натомість, означала число «100». Вона також використовувалася як заклик про допомогу. Число «100», своєю чергою, — це пригадування про Авраама, адже йому було стільки років, коли народився Ісаак. Господь наказав Авраамові принести свого сина в жертву, що стало прообразом жертви Христа.

Коптський блок Unicode

Ставрограма кодується Unicode в коптському блоці, на U+2CE8 COPTIC SYMBOL TAU RO, а станом на Unicode 7.0 (2014) також у блоці Стародавні символи, за U+101A0 𐆠 GREEK SYMBOL TAU RHO. Коптський блок має лігатуру повного слова σταυρός, де τρ представлений ставрограмою.

Див. також

Примітки

  1. Хуртадо, Ларі (2006). Ставрограма в ранньохристиянських рукописах: найдавніше візуальне посилання на розіп'ятого Ісуса Христа?. У Краус, Томас. Рукописи Нового Завіту (англ.). Лейден: Brill. с. 207–226. ISBN 978-90-04-14945-8.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.