Стара Синагога (Краків)

Стара синагога є ортодоксальною юдейською синагогою в районі Казімєж (Краків, Польща), на їдиші називається Алта-Шуль. Це найстаріша існуюча будівля синагоги[1] у Польщі, і є однією з найцінніших пам'яток юдейської архітектури в Європі. До німецького вторгнення до Польщі у 1939 році вона була однією з найважливіших синагог міста, а також головним релігійним, соціальним і організаційним центром єврейської громади Кракова.[2] У 1794 році генерал Тадеуш Костюшко виступив з синагоги, щоб отримати підтримку євреїв у боротьбі за незалежність Польщі. Меморіальна дошка в передпокої відзначає цю подію:

«Євреї довели світу, що коли людство може отримати, вони не пощадять себе». Генерал Тадеуш Костюшко[3]

Стара Синагога
Історичний Музей міста Краків
50°03′05″ пн. ш. 19°56′54″ сх. д.
Тип Музей культурної спадщини
Статус спадщини культурна спадщина Польщіd
Країна  Польща
Розташування Краків, Польща
Адреса вул.Широка, 24
Стиль Готика
Засновано 1958
Директор PL:Michał Niezabitowski
Куратор Eugeniusz Duda
Сайт mhk.pl/branches/old-synagogue
Стара Синагога (Краків) (Польща)

Джерела:
    • Synagogues in Hungary, 1782-1918 : genealogy, typology and architectural significanced

  •  Стара Синагога у Вікісховищі
    Інтер'єр старої синагоги
    Історичний портал з входом

    Синагога була побудована в 1407 або 1492 році; дата будівництва різна у кількох джерелах. Оригінальна будівля була перебудована в 1570 році під пильним оком італійського архітектора Матео Гуччі. Перебудова включала стіну аттику з бійницями, вікна розташовані на висоті над землею, і товсту кладка стін з міцними опорами, щоб витримувати облогу, всі особливості запозичені з військової архітектури.[4] У 1904 і 1913 роках відбулися подальші реконструкції.[5]Стара синагога є рідкісним прикладом польської синагоги фортеці.[4]

    Синагога була повністю зруйнована і розграбована фашистами під час Другої світової війни. Художні твори та єврейські реліквії були пограбовані. Під час окупації синагога використовувалася як артилерійський склад. У 1943 році біля стіни синагоги було страчено 30 польських заручників.[6] Стара синагога була відремонтована з 1956 по 1959 рік і в даний час працює як музей. Це відділ Історичного музею Кракова, з особливим акцентом на юдейську спадщину Кракова. Експонати поділяються на теми, що стосуються народження, молитовних обрядів, дієти, розлучення і смерті. «Чарівний жіночий молитовний зал, який датується 17 століттям, часто використовується для проведення тимчасових виставок».[3][7]

    Примітки

    1. The Old Synagogue in Kazimierz - oldest synagogue in Poland. www.scrapbookpages.com. Процитовано 2 червня 2017.
    2. Old Synagogue in Krakow's Kazimierz district. www.krakow-info.com. Процитовано 2 червня 2017.
    3. The Jewish Krakow, The Old Synagogue: ul. Szeroka 24. Page stored at Internet Archive
    4. Ismail Serageldin, Ephim Shluger, Joan Martin-Brown, Historic Cities and Sacred Sites: Cultural Roots for Urban Futures, by World Bank Publications, 2001, pp. 307-8.
    5. Weiner, Meriam (1997). Jewish roots in Poland: pages from the past and archival inventories. New York: YIVO Institute for Jewish Research. с. 63. ISBN 0965650804.
    6. Sacred Destinations, Old Synagogue, Krakow
    7. Rebecca Weiner, The Old Synagogue The Virtual Jewish History Tour
    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.