Стахів Теофілія

Теофілія Стахів (псевда «Марія», «Маруся», «Ірина», «Ірина Мороз», «Марта», «Гава»; народилась 1 вересня 1911 с. Носів Підгаєцький повіт 23 червня 2003 м. Етобіко, штат Онтаріо) — діячка національно-визвольного руху, жертва політичних репресій. В пору активної молодості відома як Філя Бзова.

Стахів Теофілія
Народилася 1 вересня 1911(1911-09-01)
Носів, Підгаєцький повіт, Королівство Галичини та Володимирії, Австро-Угорщина
Померла 23 червня 2003(2003-06-23) (91 рік)
Етобіко, Торонто, Канада
Партія Організація українських націоналістів

Біографія

Донька Миколи і Ольги (з дому Мороз) Бзових.

Освіта

Закінчила львівську семикласну школу імені Маркіяна Шашкевича. Випускниця Учительскої семінарії Українського педагогічного товариства «Рідна школа».

Діяльність

Член «Пласту», Союзу української націоналістичної молоді, ОУН. На початку 1930-х років Теофілія член Підгаєцького повітового проводу ОУН, а з 1937 року «Гава» очолює Підгаєцький повітовий провід ОУН. На підвладній їй території розміщалась підпільна друкарня Краєвої Екзикутиви ОУН. У серпні 1939 року заарештована та пізніше перевезена на місце позасудового інтернування супротивників польського режиму — до концентраційного табору у Березі-Картузькій. Від 1939 року у Кракові працівниця референтури пропаганди ОУН. Восени 1941 року вийшла заміж за підпільника Петра Федоріва (псевдо «Дальнич»; розстріляний службами безпеки Польщі у 1950 році). З 1945 року на Закерзонні. Виконувала особливі доручення провідника Ярослава Старуха. 1947 року заарештована та 1950 року засуджена на 12 років ув'язнення. 1958 року Теофілія була звільнена і 1960 року на запрошення чоловікового брата виїхала до Канади. Спочатку мешкали у Гамільтоні, згодом — у Торонто. Активістка Канадської жіночої громади. Вдруге вийшла заміж — за інженера Романа Стахіва. Прожили разом майже 35 років. Цей шлюб, як і перший, був бездітним.

Авторка спогадів.

До кола її знайомих належали Іван Габрусевич, Ярослав Старух, Василь Кук, Роман Шухевич, Михайло Турчманович, Степан Ленкавський.

2009 року Центр досліджень визвольного руху у Львові видав спогади «Теофілія: про Теофілію Бзову-Федорів-Стахів», які незадовго до її смерті записала й упорядкувала журналістка Марія Паньків з Варшави.

Відзнаки

У 1998 році Американська жіноча громада включила її в список 100 найвизначніших героїнь світу.

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.