Стереогенна ланка

Стереогенна ланка (рос. тереогенное звено), англ. stereogenic unit (stereogen/stereoelement)) — угруповання в хімічній частинці, що може розглядатись як фокус стереоізомерії.[1] Принаймні одне з таких угруповань повинно бути в кожному енантіомері (хоч наявність стереогенних ланок не обов'язково робить відповідний хімічний індивід хіральним). Виокремлюють три основних типи для молекулярних індивідів, що включають атоми, які мають не більше від чотирьох замісників.

  • 1. Угруповання атомів, що складається з центрального атома та чітко розрізнюваних лігандів, так що обмін місцями будь-яких двох замісників приводить до стереоізомера. Типовим прикладом тут є асиметричний атом (центр хіральності).
  • 2. Ланцюг з чотирьох не компланарних атомів (чи жорстких груп) у такій стабільній конформації, коли уявне чи реальне обертання (зі зміною знака торсійного кута) навколо центрального зв'язку приводить до стереоізомера.
  • 3. Угруповання атомів, що складається з подвійного зв'язку з замісниками, що приводить до цис-транс ізомерії.

Синоніми — стереоген, стереоелемент.

Стеpеоблок — найменший набiр, складений з однiєї, двох чи трьох послiдовних конфiгурацiйних основних ланок, що повторюється в макромолекулi.

Див. також

Література

  • Глосарій термінів з хімії // Й. Опейда, О. Швайка. Ін-т фізико-органічної хімії та вуглехімії ім. Л. М. Литвиненка НАН України, Донецький національний університет. — Донецьк : Вебер, 2008. — 758 с. — ISBN 978-966-335-206-0

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.